23.5 C

Προκριματικά Champions League: Πρόκριση με Βάις για τη Σλόβαν, ο Τσόλακ γλίτωσε τη Μάλμε

Δόθηκαν τα πρώτα εισιτήρια για τον Β’ προκριματικό γύρο του Champions League το βράδυ της Τρίτης (13/7) καθώς τα φαβορί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους στους επαναληπτικούς.

Η Σέριφ Τίρασπολ του Γιώργου Αθανασιάδη μετά το 5-0 στην Αλβανία, επικράτησε με 1-0 της Τέουτα στη Μολδαβία και πέρασε στον επόμενο γύρο. Εκεί θα βρίσκεται και η Μάλμε που χάρη στο γκολ του Τσόλακ (δανεικός από τον ΠΑΟΚ) απέσπασε την ισοπαλία στη Ρίγα (1-1) και σε συνδυασμό με τη νίκη με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, πανηγύρισε την πρόκριση.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας παραλίγο να χύσει την καρδάρα με το γάλα, αλλά με τον Βλάντιμιρ Βάις βρήκε χρυσό γκολ στο 73ο λεπτό απέναντι στη Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία και χάρη στο 2-3 (συνολικό σκορ) γλίτωσε την παράταση και πέρασε στον Β’ προκριματικό.