18.4 C

Προκριματικά Eurovolley: Πύρρειος νίκη για Μαυροβούνιο, 3-1 το Αζερμπαϊτζάν

Έστω και μετ’ εμποδίων, το Μαυροβούνιο ξεκίνησε με τρίποντο τις υποχρεώσεις του στην Τιφλίδα της Γεωργίας, καθώς στην πρεμιέρα του α’ προκριματικού γύρου του F’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιβλήθηκε με 3-1 (25-23, 25-21, 21-25, 25-15) του μαχητικού Αζερμπαϊτζάν.  Μεγάλος άτυχος της πρεμιέρας ο Μαυροβούνιος πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Μάρκο Μπόγιτς, που τραυματίστηκε στο β’ σετ και η συμμετοχή του στον αυριανό αγώνα με την Εθνική Ελλάδας (14:30) κρίνεται αμφίβολη. Στο άλλο ματς του Σαββάτου η Γεωργία υποδέχεται το Αζερμπαϊτζάν (17.30).

Το Μαυροβούνιο στα πρώτα 2 σετ κυριάρχησε σε μπλοκ και επίθεση και παρά τον τραυματισμό του Μπόγιτς στο 10-6 του 2ο σετ κατάφερε, παρά την μαχητικότητα των Αζέρων και την πίεση που δέχθηκε στα τελειώματα των σετ, να προηγηθεί με 2-0 εξασφαλίζοντας τον πρώτο του πόντο στα προκριματικά.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο τραυματισμός του Μπόγιτς, που βρίσκονταν απογοητευμένος στην εξέδρα με πάγο στο δεμένο του πόδι, αποδιοργάνωσε την παρέα του πρώην άσου του Παναθηναϊκού, Βόγιν Τσάτσις,  με αποτέλεσμα να δώσει δικαίωμα στο Αζερμπαϊτζάν να μπει στο παιχνίδι.

Η σκληροτράχηλη ομάδα του Σαμάντοφ δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 7-6. Βγάζοντας φοβερές άμυνες και σπάζοντας μπάλες στο μπλοκ, το Αζερμπαϊτζάν εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια τα λάθη των αντιπάλων του και με πρωταγωνιστή τον Βασιλένκο, παρά τις αλλεπάλληλες αλλαγές του ομοσπονδιακού τεχνικού του Μαυροβουνίου, ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά στην επίθεση, μειώνοντας με 25-21 σε 2-1 σετ.

Το κερδισμένο σετ ανέβασε ψυχολογικά τους Αζέρους, που προηγήθηκαν με 7-5, αλλά στη συνέχεια το Μαυροβούνιο,  κατάφερε με την εμπειρία και την ποιότητα της ομάδας του μετά το 14-14 να επιβάλλει το ρυθμό του. Ετσι  με κορυφαίο σε επίθεση και μπλοκ τον διαγώνιό του, Μίνιτς  επικράτησε με 25-15 και με 3-1 σετ πανηγύρισε το πολύτιμο τρίποντο, «σπάζοντας» με επιτυχία «το ρόδι» στη διοργάνωση.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 15-25) σε 100′

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Παρζίβ Σαμαντόφ): Χασανλί 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Αγκαζάντε 12 (12/29 επ., 41% υπ. – 19% άριστες), Αλίεφ 7 (6/19 επ., 1 άσσος), Αλισάνοφ 7 (7/15 επ.), Μπαράνοφ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Βασιλένκο 23 (21/38 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 27% άριστες) / Αλαχβερντίγιεφ (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Γκούρσκι, Νικουλένκο, Ρζαζάντε.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βέλκο Μπάσιτς): Μίνιτς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μποκ), Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τσάτσιτς 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 44% άριστες), Μπόγιτς 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Μίλιτς 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Γετσμένικα 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ) / Λάκτσεβιτς (λ, 42% υπ. – 17% άριστες), Κόσοβιτς, Ζβίτσερ 9 (6/16 επ., 4 μπλοκ, 36% υπ. – 18% άριστες), Ράντονιτς 1 (1 μπλοκ), Παβίτσεβιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ).