20.7 C

Προκριματικά Μουντιάλ: Ρέκορντμαν Ρονάλντο υπέγραψε ανατροπή στο 96′, στραβοπάτημα για την κακή Γαλλία (vid)

Η Πορτογαλία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με ήρωα τον Κριστιάνο Ρονάλντο! Με ήρωα τον σούπερ σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος επιβλήθηκε με ανατροπή με 2-1 της Ιρλανδίας και έφτασε τους 10 βαθμούς που τη διατηρούν άνετα στην κορυφή του 1ου ομίλου.

Ο Πορτογάλος έχασε το πέναλτι που κέρδισε στο 11′ ο Μπρούνο Φερνάντες (νωρίτερα χαστούκισε εκτός φάσης τον Οσέι και έπρεπε να αποβληθεί), με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο φινάλε του πρώτου μέρους χάρη στο γκολ του Ίγκαν.

Ο Ρονάλντο στο 89′ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 από τη σέντρα του Γκέντες και έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία όλων των εθνικών ομάδων! Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Το Λουξεμβούργο που βρίσκεται επίσης στον Α’ Όμιλο πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία στην προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022 και το πιστοποίησε εκ νέου επικρατώντας με 2-1 του Αζερμπαϊτζάν χάρη στα γκολ των Γκονσάλβες και Ροντρίγκες από το πρώτο μέρος. Μείωσε το σκορ στο 67′ ο Μαχμούντοφ.

Για τον 4ο όμιλο, η Γαλλία έμεινε στο 1-1 με τη Βοσνία στο Σαράγεβο. Ο Τζέκο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 και με αρκετή δόση τύχης. Οι Γάλλοι υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν με δέκα παίκτες από το 50′ λόγω της αποβολής του Κουντέ αλλά άντεξαν και πήραν τον βαθμό.

Στον 6ο όμιλο είχαμε τρεις άνετες νίκες. Μέσα σε λίγα λεπτά και πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, η Δανία «καθάρισε» με 2-0 τη Σκωτία, ενώ το Ισραήλ έριξε τεσσάρα στα νησιά Φερόε. Η Αυστρία πέρασε από τη Μολδαβία του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ (0-2), με τον αριστερό μπακ του Ολυμπιακού να αγωνίζεται σε όλη την αναμέτρηση.

Ολλανδία και Νορβηγία έμειναν στο 1-1, με τον Χάαλαντ να ανοίγει το σκορ για τους Σκανδιναβούς και τον Κλάασεν να διαμορφώνει το τελικό σκορ στην 100ή συμμετοχή του με τη φανέλα των Οράνιε και στην επιστροφή του Λουίς Φαν Χααλ.

Το Μαυροβούνιο γύρισε από την… κόλαση στην Τουρκία και από το 2-0 έκανε το 2-2 (τελικό), ενώ η Λετονία εύκολα επικράτησε με 3-1 του Γιβραλτάρ.

Για τον 8ο όμιλο Ρωσία και Κροατία έμειναν στο 0-0, ενώ ισόπαλες (1-1) αναδείχθηκαν Σλοβακία και Σλοβενία. Η Κύπρος ήταν απογοητευτικά και ηττήθηκε εύκολα με 3-0 από τη Μάλτα.