18.3 C

Προκριματικά Παγκοσμίου: Με το δεξί η Ελλάδα, 31-18 την Κύπρο στη Λευκωσία

Με αποφασιστικότητα, ενέργεια και σοβαρότητα από το πρώτο λεπτό η Εθνική Ανδρών επιβλήθηκε 31-18 της Κύπρου στην Λευκωσία στην πρεμιέρας των προκριματικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν εντυπωσιακή και είχε σε μεγάλη ημέρα τους τερματοφύλακες Πέτρο Μπουκοβίνα (15 επεμβάσεις/3 πέναλτι), Κώστα Κοτανίδη (10 επεμβάσεις/1 πέναλτι).

Στον επιθετικό τομέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Τζηράς (8 γκολ). Η Εθνική… έτρεξε σερί 10-0 (από το 1-1 στο 2:29 σε 1-11 στο 13:03), κρατώντας την Κύπρο χωρίς γκολ για περισσότερα από δέκα λεπτά. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τα 17 γκολ (12-29), οχτώ λεπτά πριν το φινάλε.

ΚΥΠΡΟΣ- ΕΛΛΑΔΑ 18-31

Τα πεντάλεπτα: 1-5,1-8, 2-11, 3-14, 6-14, 8-18 (ημχ), 8-21, 10-23, 10-24, 11-27, 14-29, 18-31

ΚΥΠΡΟΣ (Ανδρέου): Νούγκοβιτς, Χρυσάνθου, Γ. Χριστοδούλου 1, Κώστα 1, Παρασκευά 2, Δημοσθένους 3, Ι. Αργυρού 4, Ταρτίος, Αναστάσιος Ιωάννου, Νικηφόρου 1, Γ. Χριστοδούλου 1, Στυλιανού, Σοφοκλέους, Χ. Αργυρού 4, Κυπριανού, Ανδρέας Ιωάννου 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Μωραϊτης 1, Αραμπατζής 2, Λιάπης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 3, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας, Δομπρής 2, Τζηράς 8, Τσίλης 3, Χερουβείμ 2, Ηλιόπουλος 3, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 3, Κοτανίδης.