17.8 C

Πρόκριση στα ημιτελικά στο ντεμπούτο του Γ. Φιλίποφ

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε για ακόμα μια φορά στους «4 του πρωταθλήματος, επικρατώντας με άνεση του Ηρακλή (3-0) και κάνοντας το 2-1 στις νίκες

Περίπατος για τον ΠΑΟΚ το τρίτο παιχνίδι της σειράς με τον Ηρακλή, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται μόνο στο δεύτερο σετ, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση απέναντι στους συμπολίτες τους με 3-0. Παράλληλα, η αναμέτρηση επισκιάστηκε από την ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε ο Φέργκιουσον.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Σαφράνοβιτς και Κλάπβαϊκ, με τους παίκτες του Γιούρι Φιλίποβ να δυσκολεύουν πολύ την υποδοχή του Ηρακλή, με αρκετούς άσσους.

Ο Ποπόφ από την μεριά του Ηρακλή δεν ήταν σε καθόλου καλή μέρα και αρκετές από τις επιθέσεις του να καταλήγουν άουτ και τον προπονητή του να καλεί εσπευσμένα τον Αρμενάκη.

Με το σκορ στο 23-15, ο Φέργκιουσον του Ηρακλή δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από μερίδα οπαδών του ΠΑΟΚ, με τον κεντρικό των φιλοξενούμενων να είναι έξαλλος στον πάγκο, αντιδρώντας έντονα στο περιστατικό. Το σετ έληξε 25-16 με επίθεση του Κλάπιβαϊκ.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι είχαν εκ νέου τον έλεγχο και με σταθερά βήματα άνοιξαν τη διαφορά από τον Ηρακλη. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερές στο μπλοκ, με τον Ντίμα Φιλίπον να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στις άκρες. Η διαφορά οδηγήθηκε στο +6 (23-17) και εκεί ανέλαβε δράση ο Κλίντι.

Ο ακραίος των φιλοξενούμενων με δύο συνεχόμενους άσσους και τρεις χαλασμένες υποδοχές ισοφάρισε σχεδόν μόνος του το παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Ορφανού (23-23). Όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος και πήρε και αυτό το σετ, με δύο συνεχόμενους πόντους.

Στο τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του και κατέκτησε άνετα τη νίκη με 3-0, παίρνοντας και την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-19