16.4 C

Πρόκριση στο Καραϊσκάκη η Άρσεναλ, στους «16» Άγιαξ, Γρανάδα και Μόλντε (vid)

Ιδανικός προορισμός για την Άρσεναλ και τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ αποδείχθηκε το «Γ. Καραϊσκάκης» όπου διεξήχθη ο επαναληπτικός με την Μπενφίκα (1-1 το πρώτο ματς).

Με τον Γκαμπονέζο φορ να ανοίγει το σκορ στο 21′ μετά την κάθετη του Σακά, οι Άγγλοι έδειξαν να παίρνουν ψυχολογία. Ωστόσο, ακολούθησε ψυχρολουσία. Ο Ράφα Σίλβα με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ στο 43′ και άλλο ένα τέρμα στο 61′ έκανε την ανατροπή.

Ο Τίρνι ισοφάρισε σε 2-2 στο 67′ και ενώ όλα έδειχναν πως οι Πορτογάλοι θα πάρουν την πρόκριση, ο Ομπαμεγιάνγκ χτύπησε τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου και έδωσε την πρόκριση στην Άρσεναλ.

Η Γρανάδα ολοκλήρωσε την έκπληξη παρότι ηττήθηκε από τη Νάπολι στο «Στάδιο Αρμάντο Μαραντόνα». Οι Ιταλοί βρήκαν το γρήγορο γκολ, ωστόσο οι Ανδαλουσιάνοι ισοφάρισαν στο 25′ με την κεφαλιά του Μοντόρο.

Ο Φαμπιάν Ρουίθ στο 59′ σημείωσε το 2-1, ωστόσο με το εκτός έδρας γκολ τα πάντα είχαν κριθεί.

Η Βιγιαρεάλ και η Σαχτάρ ολοκλήρωσαν τη δουλειά που… ξεκίνησαν στο πρώτο ματς απέναντι σε Σάλτσμπουργκ και Μακάμπι, ενώ ο Άγιαξ με γκολ στο 88′ πήρε την πρόκριση απέναντι στη Λιλ (2-1). Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Μόλντε που επικράτησε με 2-0 της Χόφενχαϊμ στη Γερμανία, με τον Ούλαντ-Άντερσεν να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα του θριάμβου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ 19:55

Άγιαξ – Λιλ 2-1 (15′ Κλάεσεν, 88′ Νέρες / 78′ πεν. Γιαζίτσι)

Άρσεναλ – Μπενφίκα 3-2 (21′, 87′ Ομπαμεγιάνγκ, 67′ Τίρνι / 43′, 61′ Ράφα Σίλβα)

Σαχτάρ – Μακάμπι 1-0 (67′ πεν. Ζούνιορ Μοράες)

Βιγιαρεάλ – Σάλτσμπουργκ 2-1 (40′ πεν., 89′ πεν. Ζεράρ Μορένο / 17′ Μπερίσα)

Χόφενχαϊμ – Μόλντε 0-2 (20′, 90+5′ Ούλαντ-Άντερσεν)

Νάπολι – Γρανάδα 2-1 (3′ Ζιελίνσκι, 59′ Φαμπιάν Ρουίθ / 25′ Μοντόρο)

Ρέιντζερς – Αντβέρπ 5-2 (9′ Μορέλος, 46′ Πάτερσον, 55′ Κεντ, 79′ πεν. Μπάρισιτς, 90+2′ πεν. Ίτεν / 32′ Ρεφαέλοφ, 57′ Λαμκέλ Ζε)