20.7 C

Προμηθέας – Μπρέσια 67-56: Με το ένα… πόδι στην οκτάδα οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Μπρέσια στο «Δημήτρης Τόφαλος» με 67-56 και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πριν από την πρόκρισή του στους «8» του Eurocup, καθώς ανέβηκε στο 3-2 και πλέον έχει καλύτερη διαφορά από τους Ιταλούς, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει βλέψεις ακόμα και για την πρωτιά.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν μοιρασμένο, με τον Προμηθέα και την Μπρέσια να προσφέρουν έναν σκληρό αγώνα με αρκετές μονομαχίες. Η περίοδος τελικά έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 16-16.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μπόρεσαν να προηγηθούν ακόμα και με δέκα πόντους (30-20), αλλά στα τελευταία τρία λεπτά η Μπρέσια αντέδρασε και η ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Πατρινούς στο +3 (35-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας ήταν επιβλητικός δίνοντας νέα τροπή στην αναμέτρηση και παίζοντας εξ ολοκλήρου το δικό του μπάσκετ. Η ιταλική ομάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε καμία περίπτωση τον ρυθμό της ομάδας του Μάκη Γιατριά, η οποία έφτασε ακόμα και στο +13 (54-41). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 57-51 και τον Προμηθέα να ψάχνει μία καλή τέταρτη περίοδο για να πάρει τη νίκη, αλλά και τη διαφορά.

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει ένα ακόμα εξαιρετικό παιχνίδι με 15 πόντους, ο Προμηθέας όχι απλά έμεινε μπροστά στο σκορ, αλλά ανέβασε και την υπέρ του διαφορά.

Τελικά η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 67-56, αλλά παράλληλα και την πρόκριση στους οκτώ της διοργάνωσης, καθώς κάλυψαν τη διαφορά που είχαν χάσει από την Μπρέσια και με νίκη τους στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Όλντενμπουργκ μπορούν να προκριθούν ως πρώτοι.

Παράλληλα, ακόμα υπάρχει και το σενάριο του αποκλεισμού, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει η Βενέτσια να κερδίσει και τα δύο παιχνίδια της και ο Προμηθέας να χάσει από την Όλντενμπουργκ με περισσότερους από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56