14.3 C

Προμηθέας – Παναθηναϊκός 76-99: Άνετο πέρασμα από την Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα Πάτρας στο «Δημήτρης Τόφαλος» με 76-99, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-2, ενώ οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-5.

Οι Πράσινοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγώνα και μέσα στα πρώτα έξι λεπτά ανέπτυξαν μία μεγάλη διαφορά της τάξεως των 13 πότνων (9-22). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +10 (21-31) με τους παίκτες του Πιτίνο να μην δείχνουν διάθεση να ρίξουν την απόδοσή τους.

Ο Προμηθέας βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά το πολύ κακό ποσοστό του πίσω από την γραμμή των 6,75 μ. (7/34 τριπ) δεν του έδωσε τη δυνατότητα να μείνει κοντά στον Παναθηναϊκό. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 46-60.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου, με τους Πράσινους να έχουν στον έλεγχο τους πλήρως τον αγώνα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 20 (60-80) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σημειώνοντας 23 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ.

Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο, έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν εύκολα το μεγάλο τους προβάδισμα και εν τέλει πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 76-99.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99