15.7 C

Προμηθέας – Βαλένθια 68-71: Στράφι η τρομερή εμφάνιση Αγραβάνη, απέδρασαν από την Πάτρα οι Ισπανοί

Καταδικαστική ήττα για τον Προμηθέα, ο οποίος  μπορεί να έχει πολλά παράπονα για το φάουλ που δεν δόθηκε στον Ρέι στα 22’’, ωστόσο έπεσε στο 2-7 κι είδε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Εurocup να εξανεμίζονται.  Aπό την άλλη η Βαλένθια πήρε ένα τεράστιο διπλό κι ανέβηκε στο 7-3, παρά τις πολλές απουσίες παικτών του βασικού της ροτέισον (Πρέπελιτς, Ντούμπλιεβιτς, Πραντίγια, Ριβέρο, Αροστέγκι, Ριβέρο) λόγω κορωνοϊού.

Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του ματς, κάτι που φανερώνεται και από το χαμηλό σκορ στο πεντάλεπτο (6-7). Οι δύο ομάδες βελτίωσαν λίγο την εικόνα τους στην συνέχεια με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-15.

Aφύλακτη διάβαση ήταν η άμυνα του Προμηθέα στα πρώτα πέντε λεπτά της 2ης περιόδου, έχοντας δεχτεί ήδη 14 πόντους (23-29). Μετά από αυτό το σημείο οι παίκτες του Ζούρου βελτίωσαν αισθητά το τρόπο παιχνιδιού τους και στις 2 πλευρές του γηπέδου, με συνέπεια να πάνε στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ με το οριακό 35-36, χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Αγραβάνη με 11 πόντους αλλά και 3 φάουλ.

Eξαιρετική εκκίνηση για τους Πατρινούς στο 2ο μέρος, διότι με αιχμή του δόρατος τους Αγραβάνη και Ρέι ξέφυγαν με 54-45 στο 26’. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Ισπανοί κράτησαν τους Αχαιούς μόλις στους 3 πόντους κι έτσι έκλεισαν  το δεκάλεπτο, ψαλιδίζοντας την διαφορά στους 5 (57-52).

Παρά το γεγονός ότι οι Νυχτερίδες μπήκαν δυναμικά στην 4η περίοδο και ανέκτησαν το προβάδισμα (60-61) , οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 και διαμόρφωσαν το 68-61 3:27 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Οι παίκτες του Πεναρόγια δεν τα παράτησαν και με ένα δικό τους 7-0 έφεραν το ματς σε ισορροπία στα 1:32 για το τέλος. Τελικά με 3/4 βολές στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα κατάφεραν κι απέδρασαν απο την Πάτρα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Αγραβάνης με 22 πόντους με συμπαραστάτες τον Κέντρικ Ρέι που προσέθεσε άλλους 15 και μοίρασε 5 ασίστ αλλά και τον νεαποκτηθέντα Σίμπσον με 13 πόντους. Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μάικ Τόμπι με 10/13 δίποντα και 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεζκάνο, Ραντόικοβιτς, Βαν Ντε Μπρουκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ρέι 15 (2), Γκραντ 6 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (7/9 δίποντα), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιμιτρίεβιτς 10 (5/8 δίποντα), Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22 (10/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπρεσάν, Χιμένεζ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1)

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 20/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 22/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (30+5), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες