12.9 C

Πρόωρα Χριστούγεννα στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ με τρία γκολ δώρο!

Με ήρωα τον Κρέσπο στο 90+2′ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο από το Περιστέρι, έστω κι αν τα βρήκε σκούρα απέναντι σε έναν μαχητικό, αλλά και αρκετά προβληματικό Ατρόμητο. Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα τα βρήκε σκούρα, αλλά με γκολ από στημένη φάση στις καθυστερήσεις απέδρασαν από μια παραδοσιακά δύσκολη έδρα για τους μεγάλους…

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στην πρώτη του καθαρή ευκαιρία στο 16′. Ο Πέλκας έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια, πάτησε στην περιοχή και γύρισε προ του Γούτα. Η μπάλα βρήκε στον Ρισβάνη, ο Θεοδωράκης ήταν… θεατής και ο Άκπομ σε κενή εστία έγραψε το 0-1, σε μια φάση που ενδεχομένως και υπάρχει οφσάιντ. Σε μια εποχή που και το παραμικρό… χιλιοστό και η λεπτομέρεια παίζει ρόλο στις φάσεις, το πόδι του Άγγλου φορ φαίνεται να βρίσκεται ελάχιστα μπροστά από την μπάλα στο γύρισμα του Πέλκα.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Μάτος δοκίμασε μακρινό σουτ, ο Θεοδωράκης δεν κατάφερε να διώξει αποτελεσματικά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 0-2.

Τα πολλά κενά στη μεσαία γραμμή του Ατρομήτου επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες ακόμα και μετά το 2-0 και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Ο Μπίσεσβαρ έβρισκε χώρο και απειλούσε, ενώ οι Περιστεριώτες ευτύχησαν να μειώσουν στο σκορ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Μανούσος πήρε την κάθετη πάσα, έβγαλε σέντρα πάρε βάλε για τον Βέλλιο που με καρφωτή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-2. Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος μπήκε πιο αποφασισμένος να κυνηγήσει κάτι στο ματς. Με κινητήριο μοχλό τον φανταστικό Φάρλεϊ Ρόσα που έβγαζε κάθετες πάσες μεταξύ των κενών χώρων του ΠΑΟΚ, ο Βέλλιος βρήκε την ευκαιρία να τσιμπήσει την μπάλα προ του Κρέσπο και να γράψει το 0-2… ξαπλωμένος!

Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να ξαναβρούν τα πατήματα τους μετά την ψυχρολουσία. Ο Πέλκας έχασε σημαντική ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι να γράψει το 2-3, αλλά ό,τι δεν κατάφερε η ομάδα του Φερέιρα σε κανονική ροή αγώνα το πέτυχε από στημένες φάσεις: Στο 88′ ο Βαρέλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Θεοδωράκη, όμως μετά τη χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Σε μια φάση… ξεπατικωτούρα στο 90+2′ τη θέση του Βαρέλα πήρε ο Κρέσπο και ευρισκόμενος σε κανονική θέση πέτυχε το γκολ που έφερε τη λύτρωση. Τόσο απλά…

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας

Κίτρινες: 21′ Χαρίσης, 90+4′ Ρόσα, 90+6′ Μπαένα

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Κάχιλα (75′ Μπαένα), Μανούσος (80′ Ενσικουλού), Βέλλιος, Ρόσα.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (61′ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιό, Μπίσεσβαρ (61′ Ζαμπά), Πέλκας (79′ Σφιντέρσκι), Άκπομ.