17 C

Προσπάθησε αλλά έμεινε από δυνάμεις το Περιστέρι, 72-68 η Τενερίφη

Το Περιστέρι πάλεψε στην Ισπανία, προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα από το -12, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις με 72-68, από την Τενερίφη.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεκίνησε καλά τον αγώνα με την Τενερίφη και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και να μην αφήσει της ισπανική ομάδα να ξεφύγει. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 14-13, αλλά στη συνέχεια μπόρεσαν να ανεβάσουν ψηλά το σκορ και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους Ίβηρες στο +12 (35-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, το Περιστέρι εμφανίστηκε πολύ καλύτερο, μειώνοντας τη διαφορά ακόμα και στον έναν πόντο (51-50). Ωστόσο, η Τενερίφη, η οποία τη φετινή σεζόν αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ, τόσο στο BCL όσο και στη Liga Endesa μπόρεσε να πάρει και πάλι τον αγώνα στα χέρια της και δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Στίβεν Γκρέι (26 π) ήταν για ακόμη έναν αγώνα εξαιρετικός και ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των φιλοξενούμενων, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι, η Τενερίφη, έχοντας για κορυφαίο τον Ντάνι Ντίεθ (16 π), πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-68 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-0, ενώ το Περιστέρι υποχώρησε στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68