18.4 C

Πρωταθληματική Επαγγελματική Νίκη

Ύστερα από 11 «πεταμένα» πρώτα ημίχρονα στη σεζόν, ο Ολυμπιακός «πέταξε» και ένα δεύτερο ημίχρονο, αλλά χαλάλι!

Παναθηναϊκός, Μάντσεστερ Σίτι, Άρης, Μαρσέιγ, Βόλος, Πόρτο, Λαμία, ΑΕΚ, Λάρισα… Αυτά τα παιχνίδια είχε και έχει μπροστά του ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος του έτους και ενδέχεται να προκύψει ένα ακόμα (το αναβληθέν ματς με τον ΠΑΟΚ).

Περιμένατε κάτι περισσότερο στο ντέρμπι του «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με ΕΞΙ κομβικές απουσίες (Ελ Αραμπί, Χασάν, Βαλμπουενά, Χολέμπας, Βινάγκρε, Μπρούμα) και δύο συμπληρωματικές (Παπαδόπουλος, Μπρούνο); Ο Ολυμπιακός, στον πάγκο του, είχε έναν αμυντικό (Μπα). Στην 20άδα του, δεν είχε καθαρόαιμο σέντερ φορ και αριστερό μπακ. Έπαιξε αλλαγή μέχρι και ο Ανδρούτσος, ο οποίος για τελευταία φορά είχε αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό στις 5 Μαΐου 2019 (ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-3)! Βάσει των συνθηκών και των δεδομένων πριν από το ματς, οι Ερυθρόλευκοι πήραν ένα πολύτιμο «τρίποντο» και προχωρούν. Είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσει ακάθεκτη η ομάδα με τόσες απουσίες σε διπλό ταμπλό, αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Παιχνίδι με το παιχνίδι και με την ελπίδα να αρχίσουν άμεσα να γυρίζουν οι απόντες.

Κάθε νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου μετράει ανεξάρτητα από την κατάσταση της κάθε ομάδας. Η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έχει, ήδη, ξεχαστεί. Μόνο για τον προπονητή πρέπει να έχει σημασία. Από τους 11 που άρχισαν, μόνο οι τρεις παρέμειναν στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη, το διάστημα της διακοπής. Ο Σα, ο Εμβιλά και ο Ραφίνια. Και δεν είναι τυχαίο ότι ήταν οι τρεις που διακρίθηκαν. Αυτοί οι τρεις και ο παικταράς Φορτούνης, ξεχώρισαν. Οι υπόλοιποι 8 από την εντεκάδα, είχαν υποχρεώσεις με τις Εθνικές τους ομάδες, γυρνώντας σχεδόν σε όλο τον κόσμο.

Ο Μαρτίνς δεν προετοίμασε το παιχνίδι όπως ήθελε και προς τιμήν του δεν έψαξε για δικαιολογίες για το αρνητικό δεύτερο ημίχρονο, αν και θα μπορούσε με τόσες μαζεμένες ατυχίες σε σύντομο χρονικό διάστημα. Γιατί δεν ήταν μόνο οι σημαντικές απουσίες που προέκυψαν! Για παράδειγμα, οι Σεμέδο, Σισέ, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ντρέγκερ και Ραντζέλοβιτς συμμετείχαν μόνο στην προπόνηση της Παρασκευής, μία ημέρα πριν από την αναμέτρηση, ενώ ο Μπρούμα τέθηκε οριστικά νοκ-άουτ στο πρωινό χαλάρωμα πριν από τον αγώνα, καθώς είχε αποχωρήσει με ενοχλήσεις στην προπόνηση της Παρασκευής!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ξεκάθαρη διάθεση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Και το κατάφερε στο 21′, έχοντας «πνίξει» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάτησε για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή στο 25′. Με κατοχή μπάλας, επιθετικότητα, πίεση ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν καν σε αυτό το διάστημα να αλλάξουν δεύτερη πάσα. Με τέτοια δυναμική, αν έπαιζαν κάποιοι από τους ΕΞΙ απόντες, πόσο θα ήταν το σκορ στο καλό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού; Οι φιλοξενούμενοι φοβήθηκαν στο πρώτο μέρος παρά τις κραυγαλέες απουσίες των Πειραιωτών στο δημιουργικό και εκτελεστικό κομμάτι. Η φανέλα έκανε τη διαφορά και ο Ολυμπιακός πήρε μία επαγγελματική νίκη. Αυτή είναι μία πρωταθληματική νίκη γιατί δείχνει ένα πολύ απλό πράγμα. Ο πρωταθλητισμός είναι δύσκολο «σπορ». Όταν όλα είναι εναντίον σου, χρειάζεται και η κυνικότητα. Να βάλεις τους τρεις βαθμούς στο σακούλι κόντρα σε όλους και όλα γιατί αυτά που έγιναν την περασμένη εβδομάδα δεν είναι φυσιολογικά. Ο Ολυμπιακός ήταν ουσιαστικός, βγάζοντας προσωπικότητα και τσαγανό. Και για μία ακόμα φορά δεν δέχτηκε γκολ. Μόλις ένα τέρμα παθητικό σε 7 αγώνες. Απροσπέλαστος.

Φάνηκε πως στόχος του Μαρτίνς ήταν η ομάδα να μπει δυνατά και να σκοράρει επιτέλους στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, θα έριχνε όλο το βάρος στη διαχείριση του αποτελέσματος. Μόλις την Παρασκευή προπόνησε όλους μαζί τους διαθέσιμους παίκτες. Ο Ολυμπιακός είχε τον πιο «αδύναμο» πάγκο που θυμάμαι σε ματς ανάλογης δυσκολίας κατά τη διάρκεια της θητείας του στην ομάδα. Ήταν θεωρητικά και πρακτικά αδύνατον να έχουν οι νταμπλούχοι Ελλάδας διάρκεια στο παιχνίδι τους. Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί κάποιους να τους προβληματίζει, αλλά για μένα η αγωνιστική καθίζηση έχει λογική εξήγηση, ξέχωρα από τον παράγοντα της κόπωσης, που είναι δεδομένος στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά και από το γεγονός πως όσοι παίκτες μπήκαν ως αλλαγή δεν βοήθησαν στη βελτίωση της εικόνας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φοβισμένος στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με δύο αριστερά μπακ στην εντεκάδα κόντρα στον Ολυμπιακό των 8 απουσιών! Και από… σπόντα ισορρόπησε το ματς στο κέντρο, στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αλεξανδρόπουλος πήρε τη θέση του Σένκεφελντ, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο. Ένας μέσος άλλαξε ένα στόπερ, με τον Κουρμπέλη να μετατοπίζεται στο κέντρο της άμυνας. Ο Εμβιλά κρατούσε μόνος του τη μεσαία γραμμή, αλλά οι Μπουχαλάκης και Καμαρά δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ. Το πρόβλημα, όμως, ήταν (και) στην μπροστινή τριάδα. Οι Ραντζέλοβιτς, Φορτούνης και Μασούρας δεν είναι σέντερ φορ. Ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ που ήθελε νωρίς, αλλά δεν είχε τον παίκτη να απασχολεί την τετράδα της αντίπαλης άμυνας και ιδιαίτερα τους στόπερ. Αν ήταν μέσα ο Ελ Αραμπί και ο Χασάν, θα είχαν πάρει τόσα μέτρα στο γήπεδο οι Πράσινοι στο δεύτερο ημίχρονο; Ποτέ! Δεν υπήρχε ο παίκτης να κινηθεί ανάμεσα στους αντίπαλους κεντρικούς αμυντικούς. Να τους κρατήσει πίσω και να μην τους αφήσει να… ξεμυτίσουν. Το εξήγησα λεπτομέρως και πριν από τον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με τους Χατζηγιοβάνη (59′) και Μακέντα (77′) και, πράγματι, θα μπορούσε να ισοφαρίσει. Δεν το έκανε και τέλος η ιστορία.

Και δύο λόγια για τον παίκτη που έκρινε την αναμέτρηση. Σε μία περίοδο που δεν διάγει και τις καλύτερες ημέρες του στο Λιμάνι, ο Κώστας Φορτούνης έβγαλε ποδοσφαιρικό εγωισμό. Ο προπονητής του τον «τσιτώνει» και αυτό το γκολ μπορεί να αντιστρέψει για τα καλά το σκηνικό. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έκανε πράγματα που δεν μας έχει συνηθίσει. Πίεσε, έτρεξε, έκανε τάκλιν και αρκετή «βρώμικη» δουλειά, που δεν είναι στο «φόρτε» του. Δεν τίθεται ζήτημα αφοσίωσης. Είναι ποδοσφαιριστής πρώτης γραμμής. Στο χέρι του είναι να βελτιώσει τη σχέση του με τον Μαρτίνς, αρκεί να είναι και οι δύο «ξηγημένοι» και σταράτοι από εδώ και πέρα. Με μία ασύλληπτη σουτάρα με το αριστερό έβαλε την «υπογραφή» του φαρδιά-πλατιά για πρώτη φορά σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (2ο γκολ σε 12 συνολικά ματς). Ο Ολυμπιακός δεν «πέταξε» αυτήν τη φορά το πρώτο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο. Συμβαίνουν και αυτά! Χαλάλι!