19.2 C

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Τεντόγλου (Video, pic)!

Στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής, με άλμα στα 8,25μ. στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου!

Μετά το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2016 και το χρυσό στο περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων, ο Μίλτος Τεντόγλου ήρθε η ώρα να τα βάλει και με τους… μεγάλους.

Με άλμα στα 8,25μ., που αποτελεί την καλύτερη φετινή του επίδοση, ο 20χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου!

Μέχρι το τρίτο άλμα ο Τεντόγλου ήταν στην 3η θέση, ωστόσο το 5ο του άλμα στα 8,25μ. ήταν αυτό που τελικά του χάρισε την πρώτη θέση, αποδεικνύοντας αυτό που ήδη… ψυλλιαζόμασταν, ότι εκπροσωπεί το μέλλον του αγωνίσματος στην Ελλάδα.

Τα άλματα του Τεντόγλου στον τελικό: 7,96μ., 7,80μ., 8μ., άκυρο, 8,25μ., 7,04.

Δεύτερος στον τελικό ήταν ο Γερμανός Χάινλε με 8,13μ. και τρίτος ο Ουκρανός Νικιφόροφ επίσης με 8,13μ.