20.9 C

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ελλάδα!

Το χρυσό μετάλλιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κατέκτησε η εκπληκτική Εθνική ομάδα πόλο Νέων Ανδρών επικρατώντας στον τελικό του Μαυροβουνίου με 14-12

Το μέλλον του ελληνικού πόλο είναι εδώ! Στην κορυφή της Ευρώπης βρέθηκε η Εθνική ομάδα πόλο Νέων Ανδρών θριαμβεύοντας στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Μινσκ του πανίσχυρου Μαυροβούνιου με 14-12 έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δείχνοντας, καρδιά, ψυχή και παίζοντας έξυπνα στην επίθεση, έφτασε στην κορυφή του ευρωπαϊκού πόλο, τρελαίνοντας την Ευρώπη!

Έτσι μετά την κατάκτηση του αργυρού  μεταλλίου από τις γυναίκες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, του χρυσού στο παγκόσμιο με την Εθνική εφήβων, μια ακόμη κορυφή έρχεται να προστεθεί στην αλυσίδα των επιτυχιών της ελληνικής υδατοσφαίρισης.

Τα «χρυσά παιδιά» του Τέο Λοράντου έφτασε στην κορυφή της Ευρώπης έναν χρόνο μετά την κατάκτηση του χρυσού μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας.

Παρά το άσχημο ξεκίνημα που βρήκε την Εθνική ομάδα να χάνει με 4-1 στα πέντε πρώτα λεπτά του τελικού, στην συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και μάζεψε τη διαφορά, με το Μαυροβούνιο να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 5-3

Η Εθνική μας κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στο δεύτερο οκτάλεπτο. Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στην άμυνα, η γαλανόλευκη μείωσε με γκολ του Νικολαΐδη σε 5-4 από τη θέση του φουνταριστού ενώ με τέρμα του Παπαναστασίου η Εθνική μας ισοφάρισε σε 7-7 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δευτέρου οκταλέπτου. Με γκολ του Αλαφραγκή, δύο δεύτερα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8-7.

Με γκολ του Παπαναστασίου η Ελλάδα προηγήθηκε με 9-=7 βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, ενώ στη συνε΄χεια το αντιπροσωπευτικό αμς συγκρότημα έφτασε το σκορ στο 12-9, που ήτα και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νικολαΐδη η Εθνική μας έφτασε στο 13-9 με το ξεκίνημα του τετάρτου οκταλέπτου. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι αλλά ο Κάκαρης διατήρησε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (14-10) με σουτ από την περιφέρεια, 2:48 πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Μαυροβούνιοι με δό γκολ του Ράντοβιτς στα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο τελικό 14-12 και τίποτε παραπάνω.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ 12-14

Οκτάλεπτα: 5-3, 2-5, 2-4, 3-2

Μαυροβούνιο (Μάτσιτς): Κριβοκάπιτς, Βοθτσούροβιτς, Τσέτκοβιτς 1, Ράσκοβιτς 1, Μίτροβιτς, Μάτσιτς, Μούρισιτς, Μιγιόσκοβιτς 1, Ράντοβιτς 5, Γκαρντέσεβιτς, Μάτκοβιτς 3, Φρανέτα 1, Ισλιάμοβιτς

Ελλάδα (Λοράντος): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 5, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 3, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Ιπ. Χαλυβόπουλος Α. Αγιοργούσης, Δήμου, Σπηλιόπουλος