23.1 C

Πρώτη γεύση για Φερέιρα, ήττα του ΠΑΟΚ από την Άλκμααρ

Στο πρώτο του φιλικό ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την ολλανδική Άλκμααρ και έδειξε πως έχει δρόμο ακόμα

Το ανεπίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ο Άμπελ Φερέιρα. Ο Πορτογάλος τεχνικός συστήθηκε με το αγαπημένο του σύστημα (4-4-2), δοκίμασε και διάφορα πρόσωπα στο φιλικό με την Άλκμααρ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 1-0.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» που βρίσκεται μόλις δύο μέρες στην Ολλανδία φάνηκε πως έχει αρκετό δρόμο μπροστά του, ενώ και ο ίδιος ο Φερέιρα θα επιδιώξει να βελτιώσει αρκετά πράγματα. Οι Θεσσαλονικείς παρότι απείλησαν πρώτοι με τον Μπίσεσβαρ και βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ στο 24′ χάρη στον Άκπομ, η Άλκμααρ ήταν εκείνη που άνοιξε πρώτη το σκορ.

Στο 42′ ο Στενγκς βρήκε δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή ενώ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πέδρο Ενρίκε που ήταν και ο πιο δραστήριος του παιχνιδιού. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φερέιρα παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες. Περισσότερα συμπεράσματα θα μπορέσει να βγάλει στις 6 Ιουλίου, όταν ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τη Νόρτζελαντ.

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Μάτος, Βαρέλα, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Κάτσε, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Γαϊτανίδης, Άκπομ.

Αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο, Δεληγιαννίδης, Ντούγκλας, Μίσιτς, Πέντρο Ενρίκε, Λημνιός, Στοχ, Μαρκόβσκι.