24.2 C

Πρώτη νίκη μετά από 2 μήνες για τη Λαμία, 2-1 τον Ιωνικό (vid)

Η Λαμία κατάφερε να επικρατήσει του Ιωνικού με 2-1 για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες!

Το παιχνίδι μπορεί να μην είχε πληθώρα ευκαιριών, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τις δύο ομάδες να σκοράρουν όσες φορές απείλησαν σοβαρά. Αξίζει να σημειωθεί πως από τις 12 συνολικά προσπάθειες, μόλις οι τρεις – δηλαδή τα γκολ – ήταν στον στόχο.

Η πρώτη από αυτές ανήκε στον Λάζαρ Ρόμανιτς ο οποίος μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδας του, χάρη στο φοβερό σουτ του που κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ.

Χρειάστηκε να περάσουν 76 λεπτά από το τέρμα του Σέρβου για να ξεσηκωθούν οι οπαδοί, όταν μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Μπανγκουρά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέρβου γκολκίπερ.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του Παπαπέτρου, ήταν να μειώσουν με το γκολ που πέτυχε ο Μάντζης, στο 90ο λεπτό.

ΛΑΜΙΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 2-1

Γήπεδο: ΔΑΚ Λαμίας

Διαιτητής: Α. Παπαπέτρου

Σκόρερ: 11′ Ρόμανιτς, 87′ Mπανγκουρά / 90′ Μάντζης

Λαμία: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς,  Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (84′ Μπανγκουρά), Καραμάνος (46′ λ.τρ. Καραμάνος) ,Νούνιες, Ρόμανιτς (90+2′ Σκόνδρας), Ταϊρόν (74′ Αντέτζο), Αραμπούλι (74′ Τσούκαλος).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό (70′ Μάντζης), Κάνιας, Λένις (86′ Μάναλης), Καμπράλ (70′ Ματσούκας), Άοσμαν, Τουράμ.