21.1 C

Πρωτιά στον όμιλο η Ντόρτμουντ, πρόκριση με ζόρι για τη Λάτσιο

Την πρωτιά του 6ου ομίλου σφράγισε η Ντόρτμουντ που με ανατροπή επικράτησε με 2-1 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη.

Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Ντριούσι στο 16ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ έφερε το ματς τούμπα – παρότι ήταν κακή με δύο γκολ σε 11 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτα ο Πίστσεκ σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 68′ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Βίτσελ με μακρινό – άψογο σουτ – έγραψε το τελικό 1-2.

Στο μεγάλο ματς του γκρουπ, η Λάτσιο με την Μπριζ αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στη Ρώμη, με τους γηπεδούχους να γλιτώνουν τον αποκλεισμό στο φινάλε.

Μόλις στο 12′ ο Κορέα πήρε το… ριμπάουντ στην επέμβαση του Μινιολέ στο σουτ του Λουίς Αλμπέρτο και έγραψε το 1-0, με τους Βέλγους τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίζουν με πανομοιότυπο τρόπο και… δράστη τον Φόρμερ.

Τελικά, το 2-1 έγραψε το ημίωρο ο Ιμόμπιλε από την άσπρη βούλα. Ο Ιταλός φορ ανετράπη από τον Μάτα και κέρδισε το πέναλτι που αξιοποίησε με ιδανικό τρόπο. Ο Σόμπολ αποβλήθηκε στο 39′ και οι Βέλγοι αναγκάστηκαν να παίξουν με δέκα παίκτες. Δεν τα παράτησαν ωστόσο.

Η Μπριζ στο δεύτερο ημίχρονο όχι όμως δεν τα παράτησε, αλλά έφτασε στην ισοφάριση στο 76΄με τον Φανάκεν, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είχε δοκάρι με τον Ντε Κετελάρε για να πάρει το τρίποντο και την πρόκριση.