17 C

Πρωτοχρονιάτικη «ανάσταση» για τη Νότιγχαμ!

Μετά από 30 ημερολογιακές μέρες η Νότιγχαμ Φόρεστ πανηγύρισε τη νίκη εναντίον της πρωτοπόρου της Τσάμπιονσιπ, Λιντς, κάνοντας μάλιστα ανατροπή στο σκορ (4-2)

Μετά από πέντε διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα (3 ήττες, 2 ισοπαλίες) η Νότιγχαμ γεύτηκε τη χαρά της νίκης ανήμερα της πρωτοχρονιάς, επικρατώντας με 4-2 της πρωτοπόρου της Τσάμπιονσιπ, Λιντς, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής!

Οι «ρεντς» προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με τον Κόλμπακ, ωστόσο παρόλο που τα «παγόνια» έμειναν με δέκα παίκτες στο 41′ λόγω απευθείας κόκκινης στον Φίλιπς, βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κλαρκ (53′) και Αλιόσκι (64′) παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Οι «Tricky Trees», όμως, δεν είπαν την τελευταία τους λέξη! Αρχικά, ισοφάρισαν στο 69′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κόλμπακ, στο 72′ ο Μέρφι έκανε το 3-2 και στο 77′ ο Όμπσορν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 4-2.

Οι οπαδοί της ομάδας του δάσους στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής στην ήττα από τη Μίλγουολ έδειξαν τη στήριξή τους στο πρόσωπο του Έιτορ Καράνκα και ο Ισπανός προπονητής τους δικαίωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Η Νότιγχαμ νίκησε την πρωτοπόρο Λιντς, ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και μείωσε στους 4 βαθμούς από την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ ανόδου στην Πρέμιερ Λιγκ.

Νότιγχαμ: Παντιλίμον, Νταρίκβα, Εφέλε ( 4′ Γκεντιούρα), Φοξ, Ρόμπινσον, Γιάκομπ, Κόλμπακ, Κας, Καρβάλιο, Λόλι (65′ Όσμπορν), Μέρφι (90′ Απιάχ).

Λιντς: Πίκοκ, Έιλινγκ, Τζέινσον, Φίλιπς, Ντάγκλας (78′ Ρόμπερτς), Φόρσοου, Χάρισον (46′ Κλαρκ), Ερνάντεζ, Κλιτς, Αλιόσκι, Ρουφ.