16.8 C

Προβάδισμα πρόκρισης για Βιγιαρεάλ και Σαχτάρ, η Γρανάδα σόκαρε τη Νάπολι (vid)

Άλμα πρόκρισης στη φάση των «16» του Europa League έκαναν η Βιγιαρεάλ και η Σαχτάρ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι με τα γκολ των Αλκάθερ (41′) και Φερ Νίνο (71′) επικράτησε με 2-0 της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και μόνο αν… αυτοκτονήσει θα χάσει την πρόκριση.

Ανάλογο αποτέλεσμα και για τη Σαχτάρ στο Τελ Αβίβ απέναντι στη Μακάμπι, με τους Ουκρανούς να πιστοποιούν πως υπάρχει διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Απίθανη εξέλιξη είχε το παιχνίδι στη Γαλλία ανάμεσα σε Λιλ και Άγιαξ. Ο Γουεά εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα και έγραψε το 1-0 στο 72′, ωστόσο μετά το 87′ ο Άγιαξ έφερε το ματς τούμπα.

Ο Τάντιτς ισοφάρισε από την άσπρη βούλα και στο 89′ ο Κλάασεν μοίρασε την ασίστ με κάθετη πάσα στον 19χρονο Μπρόμπεϊ που είχε περάσει αλλαγή στο ματς με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Η Γρανάδα μέσα σε δύο λεπτά έκανε τον Γκατούζο να κοκκινίσει και έφερε στα… όρια της τη Νάπολι που ηττήθηκε με 2-0 στην Ανδαλουσία. Ο Κένεντι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ερέρα στο 19′ και στο 21′ ο Βραζιλιάνος έγινε και σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Μπενφίκα προηγήθηκε στη Ρώμη απέναντι στην Άρσεναλ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίζι στο 55ο λεπτό. Ο Σμιθ Ρόου έκανε το χέρι σε σέντρα από τα δεξιά και η ομάδα του το πλήρωσε.

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Σακά με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε μια ομάδα στο Καραϊσκάκη.

Εντυπωσιακά ήταν τα παιχνίδια σε Βέλγιο και Ισπανία. Η Ρέιντζερς επικράτησε με 4-3 της Αντβέρπ και έχει πάρει το πάνω χέρι για την πρόκριση στον επαναληπτικό της Σκωτίας. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπάρισιτς στο 90′ ίσως αποδειχθεί κομβικό στην εξέλιξη του ομίλου.

Η Χόφενχαϊμ με τον Μούνας Νταμπούρ να έχει δύο γκολ και μία ασίστ σε ένα ημίχρονο προηγήθηκε με 2-0 της Μόλντε, όμως οι Νορβηγοί έκαναν την ανατροπή. Πρώτα μείωσαν με τον Έλινγκσεν σε 1-2 και μέσα σε 4′ στο δεύτερο μέρος με Άντερσεν και Φοφανά έκαναν το 3-3!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ ΤΩΝ 22:00

Αντβέρπ – Ρέιντζερς 3-4 (45′ Αβενάτι, 45+8′ πεν. Ρεφαέλοφ, 66′ Ονγκλά / 38′ Αρίμπο, 59′ πεν., 90′ πεν. Μπάρισιτς, 84′ Κεντ)

Μπενφίκα – Άρσεναλ 1-1 (55′ πεν. Πίζι / 57′ Σακά)

Γρανάδα – Νάπολι 2-0 (19′ Ερέρα, 21′ Κένεντι)

Λιλ – Άγιαξ 1-2 (72′ Γουεά / 87′ πεν. Τάντιτς, 89′ Μπρόμπεϊ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Σαχτάρ 0-2 (31′ Άλαν Πάτρικ, 90+3′ Τετέ)

Μόλντε – Χόφενχαϊμ 3-3 (41′ Έλινγκσεν, 70′ Ούλαντ-Άντερσεν, 74′ Φοφανά / 8′, 28′ Νταμπούρ, 45+3′ Μπαουμγκάρντνερ)

Σάλτσμπουργκ – Βιγιαρεάλ 0-2 (41′ Αλκάθερ, 71′ Φερ Νίνο)