22.5 C

Προβληματικός Παναθηναϊκός, ήττα στη Νέα Σμύρνη

O Πανιώνιος στην επιστροφή του Γιάννη Μανιάτη στην Πλατεία, κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό (2-0), με τους «πράσινους» να μπαίνουν σε μπελάδες ενόψει πεντάδας

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη και ηττήθηκε από τον Πανιώνιο, με τα γκολ των Σπιριντόνοβιτς-Σταυρόπουλου. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχασε έδαφος για την πεντάδα και έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

H πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι έγινε στο 6′, με τον Χατζηθεοδωρίδη να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Χαταζηγιοβάνης δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 10′, ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ με τον Ντουρμισάι να κάνει ωραία ενέργεια, η μπάλα κατέληξε στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος πλάσαρε τον Διούδη για το 1-0.

Παράλληλα, λίγα λεπτά αργότερα υπήρξε ανατροπή του Κουρμπέλη από τον Ντουρμισάι, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει πέναλτι στη συγκεκριμένη φάση.

Οι «πράσινοι» μέσω twitter έβγαλαν ανακοίνωση σχετικά με την διαιτησία της αναμέτρησης στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκε έντονα για τη συγκεκριμένη φάση μέσω twitter.

Στο 50′ ο Ντουρμισάι έπιασε το σουτ έξω από τη περιοχή, αλλά ο Κότνικ είδε τη μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας.

Έξι λεπτά αργότερα, μετά από κόρνερ του Πανιωνίου, ο Κουρμπέλης δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα και ο Σταυρόπουλος από κοντά διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 58′, ο Σπιριντόνοβιτς βγήκε απέναντι από τον Διούδη, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στην επόμενη φάση, ο Μακέντα βρέθηκε σε καλή θέση, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε τη μπάλα.

Πλέον, ο Πανιώνιος ανέβηκε στους 26 βαθμούς, πέντε βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Μανιάτης, Κόρμπος, Άρτσε, Μασούρας, Κόσιτς, Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Κάτσε, Άλτμαν, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.