16.6 C

Ράστα Βέχτα – ΑΕΚ 70-81: Έκλεισε θέση στην επόμενη φάση

Η ΑΕΚ πήρε μία σημαντική νίκη επί της Ράστα Βέχτα με 81-70 και έκλεισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketball Champions League, καθώς ανέβηκε στη δεύτερη θέση έχοντας ρεκόρ 8-5, ενώ από την άλλη η γερμανική ομάδα υποχώρησε στο 6-7.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα εντυπωσιακά, καθώς πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους (11-26), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-29.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε ένα εφιαλτικό βράδυ, το οποίο μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου φαινόταν να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Η ΑΕΚ με τον Νίκο Ζήση (12 π) και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (14 π) σε πολύ καλή βραδιά, μπόρεσε να φτάσει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +28 (20-48).

Το πρώτο ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχει τα ηνία της αναμέτρησης με 31-51. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ράστα Βέχτα βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της, αλλά η διαφορά ήταν πάρα πολύ μεγάλη για να κάνει την ανατροπή, με την Ένωση να συνεχίζει να είναι μπροστά στο σκορ (49-67) με σχετική άνεση.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο και έτσι η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη με 70-81, αλλά και την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81