16.8 C

Ρεάλ – Αλαβές 1-2: Οι Βάσκοι ταπείνωσαν τη Βασίλισσα

Από το κακό στο… χειρότερο η φετινή Ρεάλ Μαδρίτης που γνώρισε ήττα-σοκ στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» από την Αλαβές με 2-1.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έκανε ένα σωρό λάθη και τα πλήρωσε με αποτέλεσμα να μείνει στο -6 από την κορυφή όπου βρίσκεται η συμπολίτισσα Ατλέτικο.

Στο 5ο λεπτό ο Νάτσο έκανε χέρι και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι υπέρ της Αλαβές. Ο Λούκας Πέρεθ ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 0-1. Η πίεση των Βάσκων συνεχίστηκε και καρποφόρησε εκ νέου στο 49′.

Ο Κουρτουά έκανε σοβαρό λάθος και έδωσε πάσα στον Χοσέλου που σε κενή εστία πέτυχε το 0-2. Η Ρεάλ αντί να συνέλθει κινδύνευσε να δεχθεί γκολ σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.

Τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 με τον Κασεμίρο στο 87′, αφού στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Ίσκο κατέληξε στο δοκάρι.

Ρεάλ (Ζιντάν): Κουρτουά, Βάθκεθ, Βαράν, Φερνάντες, Μαρσέλο (70′ Μεντί), Μόντριτς (70′ Έντεγκαρντ), Κασεμίρο, Κρόος, Ασένσιο (63′ Βινίσιους), Μαριάνο Ντίας, Αζάρ (28′ Ροντρίγκο)

Αλαβές (Ματσίν): Πατσέκο, Ριόχα (89′ Χάβι Λόπεθ), Ντουάρτε, Λεζέν, Λαγουάρδια, Ναβάρο, Πίνα (77′ Έντγκαρ Μέντεθ), Μπατάλια, Ζότα, Χοσέλου (90+1′ Ντέιβερσον), Πέρεθ (88′ Μπόρχα Σάινθ)