17.6 C

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 75-85: Μπλαουγκράνα το clasico με ηγέτες Σανλί και Κούριτς (hls)

Το εξ αναβολής clasico της ACB πήγε στην Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Ρεάλ, μετά το 93-80 στην Ευρωλίγκα. Οι Μαδριλένοι έμειναν με παράπονα για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις στα τελευταία λεπτά, βλέποντας την απόπειρα ανατροπής του -12 να πηγαίνει στράφι. Η Ρεάλ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη κόντρα στην Γκραν Κανάρια (16-2), ενώ οι Καταλανοί έφτασαν στο 12-3.

Οι Μπλαουγκράνα με το δίδυμο Κούριτς και Λαπροβίτολα να πετάει φωτιές διαμόρφωσαν το 10-15 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Μερένγκες απάντησαν με ένα σερί 9-0 για το 19-15 και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-18.

Στη συνέχεια οι Καταλανοί ανέβασαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 7-0 πήραν ξανά το προβάδισμα με 28-30 περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Το ματς εξακολουθούσε να ειναι ισορροπημένο και τελικά οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (40-42).

Η Μπάρτσα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και με τον Σανλί να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση ξέφυγε με 42-51. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον υψηλό ρυθμό τους, με συνέπεια να συντηρούν την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (54-63).

Mε ένα τρίποντο του Σμιτς περίπου επτά λεπτά πριν την λήξη του αγώνα η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 56-68, με αποτέλεσμα να φέρνει σε ακόμη δυσκολότερη θέση τους παίκτες του Λάσο. Η Βασίλισσα αντέδρασε άμεσα και πλησίασε στους δύο (66-68). Δύο βολές του Κούριτς ένα λεπτό πριν την λήξη, έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στους Καταλανούς και κλείδωσαν το τεράστιο διπλό.

Από τους νικητές σπουδαίο δίδυμο συνέθεσαν οι Σανλί και Κούριτς που σημείωσαν 17  πόντους έκαστος. Για την Ρεάλ προσπάθησε ο συνήθης ύποπτος Έντι Ταβάρες με 12 πόντους.