18 C

Ρεάλ – Έλτσε 2-1: Ο Μπενζεμά τη λύτρωσε στο 91′ (vid)

Η Ρεάλ φλέρταρε στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» με τρίτη διαδοχική ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Έλτσε, όμως αυτή τη φορά ο Καρίμ Μπενζεμά με ένα εκπληκτικό γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στη νίκη (2-1) και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πέταξε ξανά ένα ημίχρονο με μόλις δύο καλές στιγμές όπου πρωταγωνιστές ήταν ο Μπενζεμά και ο Κασεμίρο με πλασέ και κεφαλιά αντίστοιχα, που κατέληξαν άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν απειλήσει, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον Καρίγιο να κάνει το πλασέ, αλλά τον Κουρτουά να απομακρύνει. Στο 61′ η Έλτσε πήρε το προβάδισμα με την κεφαλιά του Ντάνι Κάλβο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Η Ρεάλ ανέβασε στροφές μετά την είσοδο του Μόντριτς και του Κρόος και από τα πόδια του πρώτου ξεκίνησε η ισοφάριση. Στο 73′ ο Κροάτης έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπενζεμά με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Παρότι όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Καρίμ Μπενζεμά με φοβερή γκολάρα από το ύψος της μεγάλες περιοχής νίκησε τον Μπαντία και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που λύτρωσε τους «μερένχες».

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βαράν, Ράμος (62′ Ροντρίγκο), Νάτσο, Κασεμίρο, Λούκας Βάθκεθ, Βαλβέρδε (62′ Κρόος), Ίσκο (62′ Μόντριτς), Μεντί, Βινίσιους (75′ Αζάρ), Μπενζεμά

Έλτσε: Μπαντία, Μπαραγάν (36′ λ.τρ. Θιφουέντες) , Κάλβο, Βερδού, Μοχίκα, Τέτε Μορέντε (75′ Χοσάν), Γκούτι (87′ Γκονθάλεθ), Μαρκόνε, Φιδέλ (87′ Σάντσεθ), Καρίγιο, Μπογέ (75′ Εμφουλού)