17 C

Ρεάλ – Ερυθρός Αστέρας 79-67: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό

Μια ξαφνική… γκαζιά στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετή για να πανηγυρίσει η Ρεάλ Μαδρίτης ακόμα μια νίκη στη Euroleague και να φτάσει τις 9 σε 11 αγωνιστικές για να ανέβει έστω και προσωρινά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Μαδριλένοι συνάντησαν μικρή αντίσταση από τον Ερυθρό Αστέρα που όμως προδόθηκε από τα 18 λάθη του και ηττήθηκε στη Μαδρίτη με 79-67.

Οι Σέρβοι παρά το χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο (26%) με όπλο την άμυνα στο πρώτο ημίχρονο κράτησε σε μικρό σκορ την ομάδα του Πάμπλο Λάσο και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ρούντι ήταν εκείνος που έκανε πολλή δουλειά και δημιουργικά και με επιμέρους 25-14 (!) οι Μαδριλένοι έβαλαν τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταβάρες με 15, ενώ ο Πουαριέ είχε 14 προκαλώντας φθορά στη ρακέτα των φιλοξενούμενων. Ο Χάνγκα σημείωσε 11 με 3/3 τρίποντα.

Από πλευράς ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς ο Όστιν Χόλινς ήταν εκπληκτικός με 16 πόντους, ενώ 12 είχε ο Τσίρμπες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά – Πατέρνικο – Κορομηλάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 32-32, 57-46, 79-67