16.7 C

Ρεάλ Μαδρίτης – Εφές 75-80: Της… έκλεισε το σπίτι με φοβερό Λάρκιν!

Η Αναντολού Εφές πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην Ισπανία επί της Ρεάλ Μαδρίτης με , στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 18-3 και παρέμεινε μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η «Βασίλισσα» υποχώρησε στο 15-6.

Στο WiZink Center Ρεάλ Μαδρίτης και Αναντολού Εφές έδωσαν έναν μεγάλο αγώνα για να πάρουν τη νίκη. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τη Ρεάλ να πατά καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει διαφορά εννέα πόντων (14-5). Ωστόσο, η Εφές αντέδρασε άμεσα και μπόρεσε να ισοφαρίσει με τρίποντο του Σίνγκλετον 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου.

Με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει για ακόμα μία φορά έναν εξαιρετικό αγώνα (32 π) η Εφές πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο +3 (40-43).

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να ελέγχει πλήρως την εξέλιξη το αγώνα έχοντας βραχεία κεφαλή στη λήξη της τρίτης περιόδου με 55-59.

Έτσι, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην τελευταία περίοδο. Εκεί, η Ρεάλ έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την τουρκική ομάδα (72-73), αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει περισσότερους πόντους στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα.

Έτσι, με τον Τιμπόρ Πλάις να κάνει το σκορ 72-76 και τον Λάρκιν να σημειώνει τους τελευταίους τέσσερις πόντους της ομάδας του, η Εφές έφυγε με το «διπλό» από τη Μαδρίτη με 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80