23.5 C

Ρεάλ Μαδρίτης – Εφές 82-76: Μια νίκη μακριά από το μεγαλύτερο έπος στην ιστορία της Euroleague!

Όταν ένα ματς σε αυτό το επίπεδο ξεκινά με 17-0 υπέρ του μέχρι πρότινος ξεγραμμένου αουτσάιντερ, αρχίζεις να πιστεύεις πως κάτι έχει αλλάξει σε μεταφυσικό επίπεδο. Και όταν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα το σκορ γίνεται 19-19 και στη συνέχεια 27-37, θεωρείς πως η συμπαντική τάξη αποκαταστάθηκε και ότι τα πράγματα έχουν πάρει τον δρόμο τους.

Άντε μετά να πιστέψεις πως το 51-66 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου θα έφερνε μια νέα ανατροπή και ένα απίθανο ντέρμπι στα τελευταία λεπτά…

Η παντελώς ξεγραμμένη Ρεάλ, χωρίς μάλιστα τον Ταβάρες από ένα σημείο και μετά στη σειρά, βρίσκεται πλέον μια νίκη μακριά από το μεγαλύτερο έπος στην ιστορία της Euroleague. Να γυρίσει μια σειρά από το 0-2 (και ένα αστρονομικό παθητικό -50 πόντων) και να πάρει εκείνη το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Κολωνίας!

Για να τα καταφέρουν οι Μαδριλένοι κόντρα στους πνευματικά απροετοίμαστους παίκτες του Αταμάν, χρειάστηκε να βρει έναν απρόσμενο ήρωα στο πρόσωπο του Ουσμάν Γκαρούμπα. O 19χρονος πάουερ φόργουορντ και κατά συνθήκη σέντερ έκανε απόψε το ματς της ζωής του, αν και υποψιαζόμαστε ότι το μέλλον του προβλέπει κάμποσες ακόμη μεγάλες εμφανίσεις. Με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κούπα, ο… Ισπανός Αντετοκούνμπο (γεννημένος στη Μαδρίτη από Νιγηριανούς γονείς) βύθισε την Εφές σε βαθιά περισυλλογή. Διότι πλέον, δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα και κανένα περιθώριο λάθους από τους Τούρκους: σε 40 λεπτά στην Κωνσταντινούπολη θα παιχτεί κάτι πολύ περισσότερο από τους κόπους δυο σεζόν, αν σκεφτούμε ότι η περυσινή ήταν ως μη γενόμενη.

H δυναμική εκκίνηση της Ρεάλ, όταν κράτησε για 5.5 λεπτά χωρίς καλάθι την Αναντολού και έγραψε το 17-0(!), εξαργυρώνοντας τη διάρκεια σε άμυνα και επίθεση (11π. ο Κάρολ στο α’ δεκ.), γρήγορα… κόπασε.

Η είσοδος του Μπράιαντ Ντάνστον στο παρκέ έδεσε την άμυνα της τουρκικής ομάδας, η οποία αντέδρασε από την περιφέρεια με τους Μπομπουά και Λάρκιν, και με σερί 11-0 μείωσε σε -6 (17-11), διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-13). Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν… Η Αναντολού ενεργοποίησε την άμυνά της, βρήκε ρυθμό από τα 6.75 (6 τρίποντα) και χωρίς άγχος πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (36-47), έχοντας κόψει για τα… καλά τη φόρα της Ρεάλ.

Οι Ισπανοί προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 51-55 στο 24΄, αλλά η Αναντολού είχε τις λύσεις για το +11 στο 30΄ (57-66). Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ ήταν ανήμπορη να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, τα πάντα ανατράπηκαν, με τους γηπεδούχους να πιάνουν και πάλι απόδοση αντίστοιχη του Game 3 και με επιμέρους σκορ 21-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο να γράφουν το 78-74 στα 12΄΄ για τη λήξη, «σφραγίζοντας» την ισοφάριση της σειράς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76