22.6 C

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν 100-82: Η «Βασίλισσα» είναι εδώ!

Το μομέντουμ μπορεί να ήταν υπέρ της Μπάγερν Μονάχου, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να παίξει πολύ ωραίο μπάσκετ και να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague, επικρατώντας των Βαυαρών με 100-82.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς ο Αντρέα Τρινκιέρι δέχθηκε πολύ γρήγορα δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε από τον αγώνα, με τη Ρεάλ να έχει πάρει ήδη το προβάδισμα και να μην φαίνεται πρόθυμη να το αφήσει.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-17, αλλά οι Βαυαροί στη συνέχεια αντέδρασαν και με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά, με τον Μπόλντγουιν να κάνει ό,τι περνά από το χέρι του για να κρατήσει την ομάδα του κοντά στους γηπεδούχους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 49-45 και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αφυπνίστηκε και παίζοντας καλή άμυνα, αλλά ακόμα καλύτερη επίθεση (24/31 διπ) παρέμεινε μπροστά στο σκορ με σχετική ευκολία.

Με τον Τζέισι Κάρολ να έχει 18 πόντους, τον Ούσμαν Γκαρούμπα να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι (8 π, 3 ριμπ, 1 ασ, 1 κοψ) και τους Τόμπκινς (16 π), Γιουλ (14 π), Ράντολφ (13 π) να είναι άξιοι συμπαραστάτες, η «Βασίλισσα» πήρε τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82