19.9 C

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 2-1: Μαδριλένικη υπόθεση πλέον ο τίτλος!

Η Ρεάλ νίκησε για δεύτερη φέτος την Μπαρτσελόνα, την άφησε πίσω της και πλέον καταδιώκει την Ατλέτικο Μαδρίτης που... καίει λάδια εδώ και καιρό!

Όλα δείχνουν πως και τη φετινή σεζόν στο ισπανικό πρωτάθλημα, ο τίτλος θα πάει στη Μαδρίτη. Εκτός αν φυσικά αλλάξει κάτι στις εναπομείνασες 7 αγωνιστικές και η Μπαρτσελόνα καταφέρει να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Στην αναμφίβολα πιο συγκλονιστική La Liga των τελευταίων ετών, η Ρεάλ πανηγύρισε στην 30ή αγωνιστική τεράστια νίκη στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» με 2-1 απέναντι στην ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν και εκτός από τη νίκη γοήτρου, πήρε και το τρίποντο που τη φέρνει ισόβαθμη με την Ατλέτικο στους 66 βαθμούς (με ματς περισσότερο), την ώρα που οι Καταλανοί έμειναν στους 65.

Το ντέρμπι ήταν συναρπαστικό, έστω κι αν οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές για ποδόσφαιρο, αφού έπεφτε καταρρακτώδης βροχής στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τις αντεπιθέσεις τους και έκαναν μεγάλη ζημιά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η οποία ούτως η άλλως δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη. Μόλις στο 13′ ξεδιπλώθηκε από τα δεξιά η κόντρα, ο Βάθκεθ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Αραούχο έχασε τον Μπενζεμά και ο Γάλλος με τακουνάκι (!) στην κλειστή γωνία του Τερ Στέγκεν σημείωσε το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα ήταν πραγματική τρικυμία στην άμυνα και ο Αραούχο παραχώρησε το φάουλ στο 28′ και ο Κρόος είπε… ευχαριστώ στο δώρο για να πετύχει με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ το 2-0 που έθεσε τις βάσεις για το τρίποντο.

Ο Βαλβέρδε έχασε τρομερή ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα για να πετύχει στην κόντρα το 3-0 και να βάλει ουσιαστικά τέλος στα όνειρα των Καταλανών, οι οποίοι και επιθετικά άργησαν αρκετά να φανούν απειλητικοί. Με εξαίρεση ένα δοκάρι στο φινάλε του πρώτου μέρους (σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μέσι), οι φιλοξενούμενοι ήταν… απαρατήρητοι.

Η είσοδος του Γκριεζμάν στο δεύτερο μέρος έφερε φρεσκάδα στην πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 60′ μετά τη σέντρα του Γάλλου από τα αριστερά μείωσαν σε 2-1 με τον Μινγκέθα.

Η Μπαρτσελόνα πίεσε… μονόπατα από τα αριστερά, πάτησε αρκετά πιο εύκολα περιοχή, αλλά ο Κουρτουά ήταν σταθερότατος. Η μοναδική τεράστια ευκαιρία των Καταλανών καταγράφηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μοριμπά βρήκε χώρο και εκτέλεσε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Βάθκεθ (43′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος (72′ Ίσκο), Βαλβέρδε (62′ Ασένσιο), Βινίσιους (72′ Μαρσέλο), Μπενζεμά (72′ Μαριάνο)

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Αραούχο (72′ Μοριμπά), Λανγκλέ, Ντεστ (46′ Γκριεζμάν), Μπουσκέτς (65′ Σέρχι Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Άλμπα, Πέδρι (81′ Μπρέιθγουεϊτ), Ντεμπελέ (81′ Τρινκάο), Μέσι