20.5 C

Ρεάλ – Μπασκόνια 64-84: Νύχτα τρόμου για τους Μαδριλένους

Ποιος είδε την Μπασκόνια και δεν τη φοβήθηκε! Με καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς διέσυρε τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη με το εκπληκτικό 64-84!

H Μπασκόνια επικράτησε κατά κράτος, εξαργυρώνοντας την εξαιρετική άμυνά της, αποκορύφωμα της οποίας ήταν η τέταρτη περίοδος όταν περιόρισε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στους 12 πόντους. Με την αποψινή αποτυχία, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την τέταρτη ήττα στο «σπίτι» τους, ενώ με την ένατη συνολικά απώλεσαν την ευκαιρία να πιάσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη δεύτερη θέση. Στον αντίποδα, οι Βάσκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-13, «πιάνοντας» τον Ολυμπιακό στην 11η θέση.

Κορυφαίος των νικητών, που σκότωσαν τους Μαδριλένους από τα 6.75 (13/22 τρίποντα), ο Ακίλε Πολονάρα με 18 πόντους, ενώ από τη Ρεάλ ξεχώρισε ο μοναδικός διψήφιος, Αλμπέρτο Αμπάλντε με 12.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 34-37, 52-60, 64-84