18.9 C

Ρεάλ – Ολυμπιακός 93-77: Παράδοση άνευ όρων…

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εύκολα τον Ολυμπιακό στο WiZink Center με 93-77, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-3, ενώ οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 5-8.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην αρχική του πεντάδα με μία αλλαγή, καθώς ο Βασίλης Σπανούλης δεν ακολούθησε την υπόλοιπη αποστολή στη Μαδρίτη. Έτσι, τη θέση του πήρε ο Κέβιν Πάντερ και μαζί του στο παρκέ του WiZink Center βρέθηκαν οι Αντώνης Κόνιαρης, Κώστας Παπανικολάου, Γιώργος Πρίντεζης και Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Ο αγώνας ήταν εξ αρχής μία τρομερά δύσκολη αποστολή για τους Ερυθρόλευκους, καθώς η Ρεάλ βρισκόταν σε δαιμωνιόδη κατάσταση. Αυτό, βέβαια, άργησε να φανεί, καθώς μέχρι το 3:10 το σκορ ήταν πολύ χαμηλά (9-4), αλλά στη συνέχεια, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειξε τα… δόντια της.

Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +11 (21-10) για τη «Βασίλισσα», με τον Ολυμπιακό να δείχνει να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +19 (39-20), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 2-10 στα τελευταία 3:10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 41-30, παίζοντας κυρίως μέσα στην ρακέτα, τροφοδοτώντας τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (6 π).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 9 πόντους (43-34), αλλά η Ρεάλ και πάλι βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει και από αυτό το σημείο και έπειτα δεν απειλήθηκε από τον Ολυμπιακό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 72-48 υπέρ της ομάδας του Πάμπλο Λάσο και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην κατάκτηση της νίκης, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει ένα θαύμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, η Ρεάλ ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά στο +25 (76-51), αλλά ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και με τους Γουίλ Τσέρι (12 π), Σάσα Βεζένκοφ (12 π) και Γουίλι Ριντ (11 π) μείωσε στους 14 (84-70), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ωστόσο, η ευστοχία της ομάδας του Λάσο δεν σταμάτησε ούτε σε αυτό το σημείο και έτσι η διαφορά με σε δύο επιθέσεις ανέβηκε εκ νέου στους 19 πόντους (89-70). Τελικά η Ρεάλ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 93-77, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Φαμπιέν Κοζέρ (18 π), ενώ θετική ήταν και η παρουσία των Φακούντο Καμπάτσο (15 π) και Άντονι Ράντολφ (15 π).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77