17.6 C

Ρεάλ – Παναθηναϊκός 96-78: Διασυρμός στο ρελαντί από τη Βασίλισσα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία βαριά ήττα στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 96-78, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague και υποχώρησε στο 14-12, ενώ οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 20-6.

Η Ρεάλ από την αρχή του αγώνα έδειξε στον Παναθηναϊκό ότι θα είναι κυρίαρχος στο παρκέ, παρά τις τέσσερις πολύ σημαντικές απουσίες της, αυτές των Γιουλ, Μίκι, Τέιλορ και Ράντολφ, καθώς από νωρίς έβαλε τους Πράσινους στα… σχοινιά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 27-16, με τη Ρεάλ να παίζει για ακόμη έναν αγώνα εξαιρετικό μπάσκετ και με τον Έντι Ταβάρες να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η συνέχεια ήταν κάπως καλύτερη για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ο οποίος από την πρώτη περίοδο κι όλας ήταν έξαλλος με την αντιμετώπιση του Ταβάρες από τον Παπαγιάννη. Στη δεύτερη περίοδο, οι Πράσινοι μείωσαν σημαντικά τη διαφορά, στους 7 (48-41) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν έπειθε ότι μπορεί να αντεπεξέλθει στον αγώνα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν άλλαξαν και πολλά με την Ρεάλ Μαδρίτης να ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση και να μην επιτρέπει στους Πράσινους να δημιουργήσουν κατάσταση νίκης, ή ακόμα και κατάσταση ντέρμπι.

Έτσι, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 73-65, ενώ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πάτησε γκάζι και έδειξε στον Παναθηναϊκό ότι δεν μπορεί να την κοντράρει, ειδικά από την στιγμή που επτά παίκτες του ισπανού τεχνικού σημείωσαν πάνω από 10 πόντους.

Η Ρεάλ πήρε μία εύκολη νίκη, όπως εξελίχθηκε, με 96-78, με τους Πράσινους να μην βρίσκουν εύκολα σκορ, ενώ παράλληλα έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (31-26). Από πλευράς σκοραρίσματος, ο Νικ Καλάθης για ακόμα μία φορά ήταν επελπιστικά μόνος του (15 π, 6 ασ), ενώ ο Τζίμερ Φριντέτ κατάφερε να περάσει το φράγμα τ ων δέκα πόντων σημειώνοντας 11, αλλά ακόμα και σήμερα ήταν πολύ άστοχος πίσω από την γραμμή των 6.75 μ (1/4 τριπ.).

Πλέον οι Πράσινοι πηγαίνουν στο ΣΕΦ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, κουβαλώντας δύο συνεχόμενες ήττες, ενώ αρκετοί παίκτες που ο Ρικ Πιτίνο περίμενε να βγουν μπροστά δεν το έχουν κάνει μέχρι στιγμής.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78