22.6 C

Ρεάλ – Θέλτα 2-0: Ο Ασένσιο έσπασε το αήττητο επτά αγώνων των Γαλιθιάνων (vids)

Προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης που είχε ένα άνετο βράδυ απέναντι στη Θέλτα (2-0) στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο».

Η «Βασίλισσα» εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη της ομάδας της Γαλικίας που μετρούσε ένα αήττητο σερί επτά αγώνων. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Άσπας είδε τον Βαράν να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στην επόμενη φάση η Ρεάλ τιμώρησε…

Ο Ασένσιο έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Βάθκεθ με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή σημείωσε το 1-0.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 53′ ο Ασένσιο. Από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή και γλίστρημα του Αραούχο στην άμυνα, οι γηπεδούχοι βγήκαν 4 vs 1 και ο Ασένσιο με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Μίνα στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1.