17 C

Ρεάλ – Θέλτα 2-2: Σπουδαίος βαθμός στη Μαδρίτη για την ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία

Υπάρχει ζωή στη Θέλτα! Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία απέσπασε χρυσό βαθμό στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη έστω και προσωρινά (2-2).

Οι Γαλιθιάνοι έπαιξαν έξυπνα στη Μαδρίτη και σόκαραν τη Ρεάλ στο 7′, όταν ο Άσπας βρήκε τον Σμολόφ και ο Ρώσος στράικερ με πλασέ έκανε το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Ρεάλ… ξύπνησε από τον λήθαργο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ ο Κρόος ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 65′ η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Αζάρ από τον Μπλάνκο και ο Ράμος από την άσπρη βούλα ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 2-1.

Ωστόσο, κανείς δεν υπολόγιζε την αντίδραση της Θέλτα. Οι φιλοξενούμενοι στο 85′ σόκαραν εκ νέου τη Ρεάλ, όταν ο Μίνα με πλασέ ύστερα από την καταπληκτική κάθετη του Ντένις Σουάρεθ έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 14/2

Βαλένθια – Ατλέτικο 2-2 (40’ Γκάμπριελ Παουλίστα, 59’ Κοντογκμπιά / 15’ Μάρκος Γιορέντε, 43’ Τόμας)