13.2 C

Ρεάλ – Θέλτα 5-2: Λάμψη Μπενζεμά στην επιστροφή στο σπίτι της!

Πέρασαν 18 μήνες από την τελευταία φορά που οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης πάτησαν το χορτάρι του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και η Κυριακή (12/9) ήταν η μέρα της επιστροφής.

Η Βασίλισσα το γιόρτασε… δεόντως καθώς επιβλήθηκε με 5-2 της Θέλτα με τον Καρίμ Μπενζεμά να πετυχαίνει χατ τρικ. Ο Σάντι Μίνα στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Γάλλο φορ της Ρεάλ να ισοφαρίζει στο 24′.

Στο 31′ ο Σέρβι με τακουνάκι και μετά από διπλή προσπάθεια έστειλε εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα κόντρα στη Ρεάλ, η οποία απάντησε στο 46′ με τη φανταστική κεφαλιά του Μπενζεμά που κρέμασε τον Ντιτούρο.

Ο Βινίσιους στο 54′ έκανε το 3-2 με φανταστικό πλασέ από πλάγια θέση και στη συνέχεια σκόραρε ο Καμαβινγκά (72′) μόλις έξι λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς! Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπενζεμά τρία λεπτά πριν το φινάλε με άψογη εκτέλεση πέναλτι σε παράβαση που υποδείχθηκε για ανατροπή στον Βινίσιους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/9

Λεβάντε – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (39′ Μαρτί / 90+2′ Γκουαρδιόλα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μαγιόρκα 2-0 (68′ Βιβιάν, 74′ Ινάκι Ουίλιαμς)

Κυριακή 12/9

Εσπανιόλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (40′ Ντε Τομάς / 79′ Καράσκο, 90+10′ Λεμάρ)

Οσασούνα – Βαλένθια 1-4 (8′ Μονκαγιόλα / 26′ Μάξι Γκόμες, 51′ αυτ. Αριδάνε, 55′ Γκέδες, 73′ Αλδερέτε)

Κάντιθ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (71′, 84′ πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Θέλτα 5-2 (24′, 46′, 87′ πεν. Μπενζεμά, 54′ Βινίσιους, 72′ Καμαβινγκά / 4′ Μίνα, 31′ Σέρβι)