19.3 C

Ρεάλ – Βαλένθια 91-68: Εμφατικά στον τελικό η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία εμφατική νίκη και πρόκριση επί της Βαλένθια (91-68) και θα αγωνιστεί αύριο (16/2) στον τελικό του Copa Del Rey, με τον νικηή του ζευγαριού Μάλαγα – Ανδόρα.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο από την αρχή του αγώνα επιβλήθηκε της Βαλένθια, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προσπαθούν «με νύχια και με δόντια» να διατηρηθούν κοντά στη «Βασίλισσα». Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ μπροστά σκορ με 14 πόντους (34-20).

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανέβει και πάρα πολύ ψηλά το σκορ. Με τους Άντονι Ράντολφ (16 π) και Φακούντο Καμπάτσο (15 π) σε εξαιρετικό βράδυ, η Ρεάλ ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 23 πόντους (67-44).

Έτσι, η τέταρτη περίοδος πήρε διαδικαστική μορφή, με τη Ρεάλ να διατηρεί με ευκολία το μεγάλο της προβάδισμα και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 91-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-20, 67-44, 91-68