20.9 C

Ρέιντζερς – Σέλτικ 1-0: Ο Χελάντερ ξέρανε στο ντέρμπι την ομάδα του Ποστέκογλου (vid)

Το παραδοσιακό ντέρμπι της Σκωτίας βρήκε και πάλι νικήτρια τη Ρέιντζερς! Η πρωταθλήτρια επιβλήθηκε με 1-0 της Σέλτικ του Άγγελου Ποστέκογλου στο Ίμπροξ και έφτασε τα 7 διαδοχικά ματς που παραμένει αήττητη απέναντι στη μεγάλη της αντίπαλο.

Για να είμαστε ακριβείς, η Ρέιντζερς έχει να ηττηθεί μια διετία (!) από τη Σέλτικ, καθώς τότε είχε χάσει με 1-0 για το Λιγκ Καπ Σκωτίας.

Όσον αφορά στην κυριακάτικη αναμέτρηση, κρίθηκε και αυτή στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι – ο Μπάρκας έμεινε στον πάγκο – έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 25′ όταν ο Φουρουχάσι έδωσε έτοιμο γκολ στον Εντουάρ αλλά εκείνος δεν βρήκε καλά την μπάλα από πλεονεκτική θέση.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση επιτεύχθηκε στο 66ο λεπτό. Ο Μπάρισιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο προωθημένος Χελάντερ με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Χαρτ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 που έφερε τη Ρέιντζερς στο +3 από τη Σέλτικ και στο -1 από την κορυφή που μοιράζονται Χαρτς και Χιμπέρνιαν.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ: ΜακΚρόρι, Μπάλογκαν, Γκόλντσον, Χελάντερ, Μπάρισιτς, Αριμπό, Ντέιβις, Καμαρά, Ρουφ (74′ Λάντστραμ), Κεντ (89′ Άρφιλντ), Μορέλος (84′ Σακαλά)

ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Ράλστον, Στάρφελτ, Γουέλς, Γιουράνοβιτς, Τέρνμπουλ (67′ Ρόγκιτς), ΜακΓκρέγκορ, Κρίστι, Αμπάντα (86′ Μοντγκόμερι), Φουρουχάσι, Εντουάρ (68′ Σορό)