20.5 C

Ρεν – Παρί 2-0: Το 1 δις υπέκυψε μπροστά στους μάγκες της Βρετάνης!

Τι να τα κάνεις τα αστέρια όταν σου λείπει ο γαλαξίας; Η Παρί Σεν Ζερμέν του ρόστερ που αγγίζει το 1 δις και με τους Μέσι, Εμπαπέ, Ντι Μαρία και Νεϊμάρ στην αρχική της σύνθεση δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στη μαχήτρια Ρεν, που άξια την υπέταξε με 2-0 κερδίζοντας ένα αξέχαστο και για πολλούς απρόσμενο τρίποντο, σπάζοντας με εντυπωσιακό τρόπο το αήττητο σερί 11 αγώνων των Παριζιάνων.

Η ήττα μπορεί να διατήρησε την Παρί στην πρώτη θέση με απόσταση ασφαλείας 6 βαθμών από την δεύτερη Λανς, όμως της χτύπησε ακόμα ένα καμπανάκι σχετικά με την αγωνιστική της ετοιμότητα και το «ταβάνι» της φετινής σεζόν, που φαίνεται να χαμηλώνει απότομα ακόμα κι αν η ομάδα του Ποτσετίνο έχει -κατά γενική ομολογία- το πληρέστερο και σίγουρα το ακριβότερο ρόστερ της Ευρώπης.

Νίκη Ευρώπης για την εξαιρετική Ρεν που με τη σειρά της έφτασε τους 12 βαθμούς μετά από 7 αγώνες και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την 4η Μαρσέιγ (14β.), η οποία έχει δύο ματς λιγότερα. Πρωταγωνιστές του σημερινού της θριάμβου οι Τε και Λαμπόρντε που «χτύπησαν» στα τέλη του πρώτου μέρους (44′) και στις αρχές της επανάληψης (46′).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν στην αρχική πίεση των Παριζιάνων που έφτασαν κοντά στο γκολ στο 31ο λεπτό, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι σταμάτησε στο δοκάρι του Γκομίς. Από κι έπειτα οι Κόκκινοι της Βρετάνης ξεσπάθωσαν, ανέβασαν τις γραμμές τους και ευτύχησαν να προηγηθούν λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με όμορφο πλασέ στην κίνηση από τον Λαμπόρντ.

Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό μπήκε εξίσου… φουριόζα και στην επανάληψη βρίσκοντας για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Τε που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Λαμπόρντ και με εκτέλεση από το σημείο του πέναλτι νίκησε τον Ντοναρούμα. Η Παρί είδε το γκολ-αντίδρασης του Εμπαπέ να ακυρώνεται ορθώς από το VAR στο 68′ και μέχρι το τέλος δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε τέρμα τις ευκαιρίες της, αποχωρώντας με άδεια χέρια από το Ρόαζχον Παρκ.

Ρεν (Μπρούνο Ζενεσιό): Γκομίς, Τραορέ, Ομαρί, Αγουέρδ, Μέλινγκ, Μπουριγκέα (75΄Ασινιόν), Μάρτιν (75΄Σάνταμαρια), Ταίτ (87΄Ογκουτσούκου), Σουλεμάνα, Τεριέ (75΄Γκιρασί), Λαμπόρντ

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Γκέιγ (76΄Ερέρα), Βεράτι (76΄Βαινάλντουμ), Νεϊμάρ (76΄Ικάρντι), Ντι Μαρία, Μέσι, Εμπαπέ.