13.2 C

Ρέθυμνο – Λαύριο 75-77: Με δραματικό τρόπο στην παράταση

Το Λαύριο πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη, επί του Ρεθύμνου στην παράταση με 75-77, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League, με τους νικητές να ανεβαίνουν στο 9-9 και τους Κρητικούς να υποχωρούν στο 8-9, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Σε ένα παιχνίδι που από την αρχή φάνηκε ότι θα είναι πολύ σκληρό, το Λαύριο ήταν αυτό που χαμογέλασε τελευταίο στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα με έξι πόντους (13-19).

Το Ρέθυμνο στη συνέχεια αντέδρασε και μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά (33-36), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (54-49).

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να λύσουν τις διαφορές τους στην τέταρτη περίοδο, αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό. Το Λαύριο κέρδισε βολές δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά Άλμαν ήταν εύστοχος σε μία από τις δύο, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν πολύ πιο ψύχραιμη και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα και να μην το χάσει εκ νέου στο έξτρα πεντάλεπτο, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 75-77.

Έτσι, από την σημερινή εμφάνιση το Ρέθυμνο κρατάει την προσπάθεια των παικτών, αλλά και τους 31 πόντους του Φράνκαμπ, μαζί με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ το Λαύριο είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, με πέντε παίκτες να σημειώνουν πάνω από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65 (κ.α.), 75-77 (α’ παρ.)