21.6 C

Ριέκα – ΠΑΟΚ 0-2: Η πρώτη ελληνική ομάδα στους ομίλους του Conference League!

Ο ΠΑΟΚ τα κατάφερε στις ακτές της Αδριατικής, πέρασε τη Ριέκα επικρατώντας με 2-0 και το ελληνικό ποδόσφαιρο θα έχει εκπρόσωπο στο νεοσύστατο Europa Conference League, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να γίνεται η πρώτη που θα αγωνιστεί στην ιστορία της συγκεκριμένης ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς πιστοποίησαν πως έχουν πολύ καλύτερο σύνολο απέναντι στους Κροάτες που παρουσιάστηκαν πολύ κακοί εντός έδρας.

Από τα πρώτα λεπτά το ματς έδειχνε πως θα κυλήσει με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο. Πρώτα είχε δύο δοκάρια μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα με τους Σβαμπ και Ελ Καντουρί και βρήκε το γρήγορο γκολ με τον Ελ Καντουρί να τσιμπά εξαιρετικά την μπάλα μετά την κάθετη του Σβαμπ στο 10ο λεπτό.

Η Ριέκα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τον ΠΑΟΚ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης στην Κροατία, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Ο Αμπάς από τα δεξιά έβγαλε σέντρα για τον αμαρκάριστο Τόμετσακ που από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τους Κροάτες να φωνάζουν για χέρι του Σβαμπ στη σέντρα του μεσοεπιθετικού.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα του, με τον Ελ Καντουρί να σημαδεύει για τρίτη φορά το δοκάρι.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την άνεση να ελέγξουν τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και να δεχθούν ελάχιστη πίεση στα καρέ τους. Ο Τόμιτς προχώρησε σε αλλαγές, αλλά η Ριέκα δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Δικεφάλου του Βορρά.

Η πρόκριση είχε… κερασάκι στην τούρτα, αφού στο 80′ ο Ζίβκοβιτς έκλεψε και έδωσε στον Σφιντέρσκι, αυτός πάσαρε στον αμαρκάριστο Μουργκ που έπιασε φοβερό σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΡΙΕΚΑ – ΠΑΟΚ* 0-2 [1-1]

Γήπεδο: Stadion HNK Rijeka

Σκόρερ: 11′ Ελ Καντουρί, 80′ Μουργκ

Διαιτητής: Μπόικο (ΟΥΚ)

Κίτρινες: Άμπας, Γκάλοβιτς, Ντρμιτς / Τέιλορ, Σφιντέρσκι, Μουργκ

Ριέκα (Τόμιτς): Πρσκαλο, Τόμετσακ, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (71′ Βούσκιτς), Βούκσεβιτς (46′ Γκνέζντα), Άμπας, Πάβιτσιτς, Λεπινίτσα (46′ Σελάχι / 81′ Μπούσνια)), Άμπεμ, Ντρμιτς (84′ Όμπρεγκον)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (90+3′ Αουγκούστο), Κούρτιτς (76′ Εσίτι), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75′ Καγκάβα), Ελ Καντουρί (67′ λ.τρ. Μουργκ), Σφιντέρσκι