17.6 C

Ρίο Άβε – Μπενφίκα 1-2: Οι αποβολές άνοιξαν τον δρόμο για την ανατροπή

Έχει πολύ ψωμί ακόμα ο δρόμος για τον τίτλο στην Πορτογαλία. Η Μπενφίκα πήρε το… δώρο της Πόρτο (0-0 με την προτελευταία Άβες) και έστω και με την ψυχή στο στόμα έφτασε σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρίο Άβε και έπιασαν στην κορυφή τους «δράκους» με 64 βαθμούς.

Οι Λουζιτανοί εμφανίστηκαν προβληματικοί και πέταξαν ένα ημίχρονο, με τη σκληροτράχηλη Ρίο Άβε να προηγείται στο 27′ με τον μόνιμο και τον πρώτο σκόρερ της, τον Ιρανό φορ Ταρεμί.

Η πίεση της Μπενφίκα ήταν πολύ μεγαλύτερη στο δεύτερο μέρος και οι γηπεδούχοι που έπαιξαν πιο σκληρά έχασαν τον Αλ Μουσράτι στο 62′ και δύο λεπτά αργότερα ο Σεφέροβιτς ισοφάρισε σε 1-1. Ο Νούνο Σάντος αποβλήθηκε στο 72′ και το τρίποντο για τους «αετούς» απέναντι στην ομάδα του πρώην μπακ του Ολυμπιακού, Ντιόγκο Φιγκέιρας, έδωσε στο 87′ ο Βάιγκλ με κεφαλιά ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Πίτσι.