23.4 C

Ρίτας – Παναθηναϊκός 67-75: Καλός για τρία δεκάλεπτα

Καλό βαθμό πήρε στο τρίτο φιλικό του τεστ ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινοι μετά τη νίκη στην παράταση επί της Άλμπα στο πλαίσιο του τουρνουά της Euroleague, επικράτησαν της Ρίτας με στη Λιθουανία και αναχωρούν από τη χώρα με τον Γιώργο Βόβορα να έχει αποσκευές γεμάτες… συμπεράσματα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Τζάκσον, Μποχωρίδη, Φόστερ, Μήτογλου και Παπαγιάννη στο αρχικό σχήμα και με τον Έλληνα σέντερ να βοηθά σε άμυνα και επίθεση. Το τριφύλλι έχτισε μία ικανοποιητική διαφορά, με τους Λιθουανούς να μειώνουν με τον Γκάουντλακ.

Ο Νέντοβιτς ξεχώρισε επιθετικά, ωστόσο, οι συμπαίκτες του χαλάρωσαν αρκετά στο δεύτερο μέρος και δη στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ρίτας μείωσε τη διαφορά και έκανε… ντέρμπι το ματς.

Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα μέχρι και 20 πόντων (45-64), ωστόσο η εικόνα του ήταν κακή στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τη Ρίτας να μειώνει τη διαφορά στους οχτώ, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75.