21 C

Ρόι Κιν: Ηλιθιότητα το πέναλτι του Ζεσούς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε σημαντικό προβάδισμα στο «Έτιχαντ» κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι (0-2) μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στο πέναλτι που παραχώρησε ο Γκάμπριελ Ζεσούς, το οποίο ο Ρόι Κιν χαρακτήρισε μεγάλη «ηλιθιότητα».

Γκολ με το «καλησπέρα» που δεν περίμεναν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα οι «Κόκκινοι Διάβολοι» πέτυχαν το απόγευμα της Κυριακής (7/3) στο ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Συγκεκριμένα, ο 23χρονος Βραζιλιάνος έκανε… δώρο το τέρμα στην ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, αφού πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Αντονί Μαρσιάλ και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπρούνο Φερνάντες.

Μάλιστα, ο παλαίμαχος χαφ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σχολίασε τη φάση, τονίζοντας πως πρόκειται για μεγάλη ανοησία από μέρους του νεαρού επιθετικού.

«Είναι ηλιθιότητα. Τι κάνει; Τι πέρασε από το μυαλό του; Είναι σαν αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Είναι τρελό, μόλις ένα λεπτό σε ένα ντέρμπι και κάνει αυτό;», ήταν τα λόγια του Κιν στο Sky Sports.