23.5 C

Ρολάν Γκαρός: Αέρινος ο Ναδάλ στην πρεμιέρα του

Την ώρα που έπρεπε και όποτε ο αντίπαλός του έδειχνε ότι θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, ο Ράφαελ Ναδάλ «πατούσε γκάζι», με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» με 3-0 τον Αλεξέι Πόπιριν (6-3, 6-2, 7-6) και να μπει… με το δεξί στο Roland Garros. Το κορυφαίο Grand Slam που θα επιδιώξει να κατακτήσει για 14η φορά στην τεράστια καριέρα του!

Ο 34χρονος Ισπανός πέτυχε την 101η του νίκη στο φημισμένο Γαλλικό Όπεν μετά από 2 ώρες και 26 λεπτά αγώνα απέναντι στο νο.63 της παγκόσμιας κατάταξης. Στην επόμενη φάση ο «βασιλιάς του χώματος» θα αντιμετωπίσει τον έμπειρο Γάλλο, Ρισάρ Γκασκέ.

Παρότι σε κάποια σημεία του τρίτου σετ έδειξε να είναι αποπροσανατολισμένος, στα δύο πρώτα ο Ναδάλ δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να τον αμφισβητήσει και παίζοντας εξαιρετικό τένις έφτασε εύκολα στο 2-0.

Στο τρίτο, όμως, ο Πόπιριν έβγαλε αντίδραση κι έφτασε πολύ κοντά στο 2-1. Αφού «έσπασε» το σερβίς του Ισπανού για το 3-2 έφτασε να προηγείται με 5-2 στα games κι όλα έδειχναν να είναι με το μέρος του.

Ο Ναδάλ, όμως, δεν τα έχει παρατήσει ποτέ στην καριέρα του κι αυτό έκανε και σήμερα. Έφτασε με ψυχραιμία στο 5-5, μετά στο 6-6 και στο tie break «μίλησε» η κλάση του για να έρθει το 7-6 και το 3-0.