23.3 C

Ρολάν Γκαρός: Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον Ίσνερ και προκρίθηκε στη φάση των «16»!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει από τον Τζον Ίσνερ με 1-0 σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή, επικράτησε του Αμερικανού με 3-1 σετ (5-7, 6-3, 7-6, 6-1) και εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «16» του φημισμένου τουρνουά Roland Garros για τρίτη σερί χρονιά! Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη πρόκριση του Τσιτσιπά στον 4ο γύρο του Γαλλικού Όπεν και έμελλε να έρθει στο πρώτο ματς στην καριέρα του ματς night session του Philippe Chatrier!

Ο Έλληνας τενίστας (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη), ο οποίος κατάφερε να προκριθεί στον 4ο γύρο του κορυφαίου Grand Slam του Παρισιού, έχασε δύσκολα το πρώτο σετ από τον θηριώδη Αμερικανό τενίστα (με ύψος 2,08μ.) με 7-5. Αυτό ήταν το πρώτο χαμένο σετ του Τσιτσιπά στο φετινό Ρολάν Γκαρός!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε εύκολα σε 1-1 σετ, αν και είπε και κάποια «γαλλικά» στη ρακέτα του! Το κρίσιμο σετ ήταν το επόμενο, καθώς ο Τσιτσιπάς το κατέκτησε στο όριο από τον 36χρονο Αμερικανό με 7-6. Από εκεί και πέρα, το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, καθώς ο 22χρονος Στέφανος επικράτησε άνετα με 6-1 games, καθώς ήταν πιο φρέσκος από τον βετεράνο αντίπαλό του. Ο Έλληνας τενίστας έκανε μόλις 19 αβίαστα λάθη στον αγώνα, μετρώντας και 32 winners. Ο Ίσνερ (Νο 31 στην παγκόσμια κατάταξη) ήταν εκπληκτικός στο σερβίς και έφτασε να τελειώσει τον αγώνα με 52 winners.

Στους «16», ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο 12 στην παγκόσμια κατάταξη), με φόντο την προημιτελική φάση του Ρολάν Γκαρός.