15 C

Ρόμα – Φιορεντίνα 3-1: Επεισοδιακή νίκη στο θρίλερ της Ρώμης και ιδανικό ξεκίνημα για Μουρίνιο (vid)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της (και) στη Serie A η Ρόμα υπό τις οδηγίες του Ζοσέ Μουρίνιο. Σε ένα επεισοδιακό ματς στο Ολίμπικο με δύο αποβολές, πολύ VAR και τέσσερα γκολ, η Ρόμα επικράτησε δύσκολα με 3-1 της Φιορεντίνα και γράπωσε το τρίποντο που τη φέρνει στην κορυφή παρέα με Ίντερ, Λάτσιο, Σασουόλο, Νάπολι, Μπολόνια και Αταλάντα.

Ο Ντραγκόφσκι άφησε την ομάδα από τη Φλωρεντία με δέκα παίκτες από το 17ο λεπτό καθώς ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Έιμπραχαμ που επιχείρησε να σκοράρει σε κενή εστία και εκεί οι Ρωμαίοι πήραν το πάνω χέρι. Ο Άγγλος που αποκτήθηκε αντί 40.000.000 ευρώ από την Τσέλσι, στο 26ο λεπτό έδωσε έτοιμο γκολ στον Μιχιταριάν και ο Αρμένιος πέτυχε το 1-0 που ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η Ρόμα έχασε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τζανιόλο στο 52’΄και η Φιορεντίνα ξεκίνησε να απειλεί την εστία του Ρούι Πατρίσιο με τον Πορτογάλο να αποσοβεί το γκολ μέχρι το 60′ που ο Μιλένκοβιτς έφυγε στην πλάτη του Κριστάντε μετά τη σέντρα του Πούλγκαρ και εκτέλεσε για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μιχιταριάν έκλεψε στο κέντρο και άνοιξε κάθετα στον Έιμπραχαμ που μοίρασε δεύτερη ασίστ πάρε-βάλε παράλληλα στον Βερετού για το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε ξανά από τον Βερετού στο 79′ ύστερα από την πάσα του Σομουρόντοφ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/8

Ίντερ – Τζένοα 4-0 (6′ Σκρίνιαρ, 14′ Τσαλχάνογλου, 74′ Βιδάλ, 87′ Τζέκο)

Βερόνα – Σασουόλο 2-3 (71′, 90′ Ζακάνι / 32′ Ρασπαντόρι, 51′ Τζούρισιτς, 77′ Τραορέ)

Έμπολι – Λάτσιο 1-3 (4′ Μπαντινέλι / 6′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31′ Λατσάρι, 41′ πεν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο – Αταλάντα 1-2 (79′ Μπελότι / 6′ Μουριέλ, 90+3′ Πικόλι)

Κυριακή 22/8

Μπολόνια – Σαλερνιτάνα 3-2 (59′, 77′ Ντε Σιλβέστρι, 75′ Αρναούτοβιτς / 52′ πεν. Μπονατσόλι, 70′ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε – Γιουβέντους 2-2 (51′ πεν. Περέιρα, 83′ Ντεουλοφέου / 3′ Ντιμπάλα, 23′ Κουαδράδο)

Ρόμα – Φιορεντίνα 3-1 (26′ Μιχιταριάν, 64′, 80′ Βερετού / 60′ Μιλένκοβιτς)

Νάπολι – Βενέτσια 2-0 (62′ πεν. Ινσίνιε, 73′ Ελμάς)