18.8 C

Ρόμα – Ίντερ 0-3: Τη διέλυσε σε ένα ημίχρονο (vid)

Η Ίντερ επικράτησε με 0-3 εκτός έδρας επί της Ρόμα, με τους Νεραντζούρι να «διασύρουν» την ομάδα του Μουρίνιο μέσα σε ένα ημίχρονο και να ανεβαίνουν προσωρινά στη δεύτερη θέση.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ιντζάγκι βρίσκεται μία θέση κάτω από την πρωτοπόρο Μίλαν και αν η Νάπολι στραβοπατήσει κόντρα στην Αταλάντα, τότε θα κρατήσει την κατάταξη της στην βαθμολογία.

Από την άλλη ο Ζοσέ Μουρίνιο και οι παίκτες του δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν ούτε ένα ντέρμπι φέτος, ενώ πλέον είναι και πολύ ορατός ο κίνδυνος να παραμείνουν εκτός ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν και αυτό στο οποίς καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Την αρχή έκανε η φοβερή εκτέλεση κόρνερ του Χακάν Τσαλχάνογλου, η οποία κατέληξε απευθείας στα δίχτυα του Πατρίσιο.

Ακολούθησε ο Τζέκο, στο 24ο λεπτό, ο οποίος με μία πολύ όμορφη ομαδική συνεργασία σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα, για το 0-2, δίχως όμως να πανηγυρίσει το τέρμα του.

To αποτελειωτικό χτύπημα για τους Τζαλορόσι ήρθε από τον Ντάμφρις, ο οποίος έπιασε… στον ύπνο όλη την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά ψαράκι έκανε το τελικό 3-0, στο 39ο λεπτό.