18.3 C

Ρόμα – Ίντερ 2-2: Μοιρασιά με κερδισμένη τη… Μίλαν (vids)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Serie A, με την Ίντερ να κλωτσάει για δεύτερο σερί ματς την ευκαιρία και να μένει στο 2-2 με τη Ρόμα στο «Ολίμπικο» και παρότι έκανε ανατροπή μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με το σουτ του Πελεγκρίνι μετά από πάσα του Μιχιταριάν και σε γενικές γραμμές διατήρησαν αρκετά εύκολα το προβάδισμα τους στο πρώτο μέρος.

Η Ίντερ μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή χάρη στο πολύ καλό διάστημα που είχε στο πρώτο εικοσάλεπτο στο δεύτερο μέρος. Πρώτα ο Σκρίνιαρ ισοφάρισε σε 1-1 στο 55′ και στο 62′ ο Ασράφ με εκπληκτικό σουτ έκανε το 1-2.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν πίσω για να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους και το… πλήρωσαν στο 86′. Ο Μαντσίνι έπιασε την κεφαλιά και έσωσε τον βαθμό για το τελικό 2-2 που φέρνει χαμόγελα κυρίως στη… Μίλαν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/1

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ιλίτσιτς, 69′ Τολόι, 71′ Σαπάτα, 86′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0 (25′ Λεάο, 36′ πεν. Κεσί)