21.2 C

Ρόμα – Μίλαν 1-2: Χέρι-χέρι με τη Νάπολι χάρη στον… 400άρη Ζλάταν! (vid)

Νίκη η Νάπολι; Νίκη και η Μίλαν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι θα διεκδικήσει φέτος τον τίτλο και όπου τη βγάλει. Και πιο πειστικό τρόπο για να το δείξει από μια άνετη επικράτηση με 2-1 επί της Ρόμα στο Ολίμπικο, δεν υπάρχει.

Μια εβδομάδα πριν το παραδοσιακό ντέρμπι με την Ίντερ που θα κρίνει πολλά, οι Ροσονέρι με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς «σκότωσαν» την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο που τον τελευταίο μήνα έχει απωλέσει τη δυναμική της.

Ο Σουηδός επιθετικός έφτασε τα 400 γκολ πρωταθλήματος ανοίγοντας το σκορ στο 26′ με συρτή, φανταστική, απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 0-1. Και μπορεί να μη σκόραρε το 0-2, ωστόσο στο 57′ κέρδισε το πέναλτι από τον Ιμπάνιες για να δώσει την μπάλα στον Κεσί και ο Ιβοριανός να πετύχει το 0-2.

Η αποβολή του Τεό Ερναντές στο 66′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άγχωσε λίγο τους Ροσονέρι, αλλά η Μίλαν άντεξε στην πίεση και παρά τη μείωση του σκορ από τον Ελ Σαράουι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διατήρησε το αποτέλεσμα.