16.6 C

Ρόμα – Ουντινέζε 1-0: Ο Καλαφιόρι ξεκλείδωσε το τρίποντο

Επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα μετά την ήττα με 3-2 στη Βερόνα. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επιβλήθηκε με 1-0 και αρκετά δύσκολα της μαχητικής Ουντινέζε που έχασε ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να βρει δίχτυα και να φύγει με τον βαθμό από τη Ρώμη.

Τη λύση την έδωσε ο Έιμπραχαμ στο 36ο λεπτό. Ο Καλαφιόρι έκανε πανέμορφη ενέργεια από τα αριστερά και γύρισε στην περιοχή για τον Άγγλο φορ που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε το τρίποντο στη Ρόμα που βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο Νάπολι που έχει 15 βαθμούς.

Η Ρόμα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Πελεγκρίνι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90ό λεπτό. Ως εκ τούτου ο πολυτιμότερος παίκτης της ομάδας του Μουρίνιο θα χάσει το προσεχές ντέρμπι με τη Λάτσιο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 21/9

Μπολόνια – Τζένοα 2-2 (49′ Χίκι, 85′ πεν. Αρναούτοβιτς / 55′ Ντέστρο, 89′ πεν. Κρισίτο)

Αταλάντα – Σασουόλο 2-1 (3′ Γκόζενς, 37′ Τζαπακόστα / 44′ Μπεράρντι)

Φιορεντίνα – Ίντερ 1-3 (23′ Σοτίλ / 52′ Νταρμιάν, 55′ Τζέκο, 87′ Πέρισιτς)

Τετάρτη 22/9

Σπέτσια – Γιουβέντους 2-3 (33′ Γκιασί, 49′ Αντιστέ / 28′ Κεν, 66′ Κιέζα, 72′ Ντε Λιχτ)

Σαλερνιτάνα – Βερόνα 2-2 (45+2′ Γκοντό, 76′ Κουλιμπαλί / 7′, 29′ Κάλινιτς)

Μίλαν – Βενέτσια 2-0 (68′ Μπραΐμ Ντίαθ, 82′ Τεό Ερναντές)

Κάλιαρι – Έμπολι 0-2 (29′ Ντι Φραντέτσκο, 69′ Στούλατς)